Bir Yoginin Otobiyografisi / Kriya Yoga

Bir Yoginin Otobiyografisi

bir yoginin Otobiyografisi

Uzak doğunun Tanrıya ulaşmak için bin yıllardır kullandığı Tanrıya ulaşmanın en kısa yolu olarak bilinen Kriya Yoga denen bir metodu var. Bu metot ustadan ustaya günümüze aktarıldı ve bilinen ilk öğretmeni Babaji adı verilen ve her yüzyılda Himalaya zirvelerinde görünüp kaybolan bir avatardır. Bu gizemli genç yılın çeşitli zamanlarında bazen dilenci kılığında bazen bir kral kılığında bazen de sıradan bir keşiş kılığında yeryüzüne iner ve insanlara Kriya Yoga yolunu öğretir.

Bu yol bir nedir?

Bir meditasyon… En kısa deyimi ile bir meditasyon, içe yöneliş ve kendini idrak edişin yolu olan Kriya Yoga, sadece temiz kalpli ve iyi bir geçmişi olan insanlara açıktır. Bu yolu izleyenler kısa zamanda kendini idrak edişin sırlarını aralıyorlar. Kriya yoga yolunun yolcularından biri olan Paramahansa Yogananda bir Kriya Yoga ustası olarak batı dünyasını da Tanriya ulaşmanın en kısa yolunu anlatmak için ve dünyaya Tanrı sevgisini aşılamak için Amerika’ya gelmiş ve üniversitelerde okutulan meşhur kitabını yazmıştır.

Kitapta Neler Var?

       

Bir Yoginin Otobiyografisi sıradan yoga kitaplarına benzemez. Bu kitap bizzat bir yogi tarafından yazıldığı için ve bilgelerin sözlerini, yaşadıklarını birebir anlattığı için diğer kitaplardan ayrılıyor. Kriya Yoga  sadece alnımızın orta yerindeki üçüncü gözün bizi astral boyutlara ve sonsuz yaşama götüren bir kapı olduğunu tam olarak idrak ettiriyor. Kitapta yaşanan mucizeler ve kerametler, bilge insanlarla sohbetler ve bilge yoginin hayatı, Nobel  Edebiyat ödülü sahibi Tagore ile ve Mahatma Ghandi ile yapılan söyleşiler, hiç yemek yemeyen yogi kadın ile teknik hakkında söyleşiler bulacak ve fizik kanunlarına boyun eğdiren aydınlanmış insanın büyük ustalarının özel hikayelerine rastlayacaksınız.

Kitabı okuyana kadar Kriya Yoga ve meditasyon pek de önem vermediğimiz konular olabilir ama kitabı okumaya başladığınızda bambaşka bir dünyaya sürükleneceksiniz. Sürüklenmeye başladığınız dünya size yabancı olmayan bir dünya; tam olarak içinizde ve belki hiç tanışmadığınız sizin dünyanız olacak. Kitapta birinci ağızdan anlatılan Kriya Yoga ustalarının kerametleri sizleri hayretten hayrete sürüklerken bizim Anadolu sufilerinin kapalı tasavvuf şiirlerindeki gizemin de perdelerini aralayacaksınız. Son derece samimi bir dille anlatılan bilgeliğin yolunu yürümekten kendinizi alı koyamayacaksınız. Kitap tavsiyeleri konusunda size ısrarla tavsiye ettiğimiz bu kitabı edinerek Kriya Yoga yolunun kutsallığının yüreğinizin derinliklerine işlediğini bizzat göreceksiniz. Şu ana kadar böyle bir kitabı nasıl olur da gözden kaçırmışım diye hayıflanacak, bilgelerin yolunu bilgelerin kendi ağızlarından dinleyip yürüyeceksiniz.

 

Etiketler: Bir Yoginin Otobiyografisi, Kriya yoga, Paramahansa Yogananda,meditasyon,Tagore, mahatma Ghandi,

     

Öneriler:

Bir Yoginin Otobiyografisi / Kriya Yoga
4.95 oy 250İnceleme

Bir Yoginin Otobiyografisi / Kriya Yoga Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kitap Önerisi dedi ki:

    Doğu kültüründe kitaplara ilgim var bu kitap tavsiyenizi değerlendireceğim. Bir yoginin otobiyografisi okumaya değer bir kitap gibi görünüyor teşekkürler.

Sayfa başına git