Çamaşır makinesi tavsiyesi

çamaşır-makinesi-tavsiye

Çamaşır makinesi tavsiyesi 2017

Çamaşır makineniz eskidi, tamir gerektiriyor, artık bu emektarı değiştirmenin zamanı geldiğini düşünüyorsunuz veya evlenmeye karar verdiniz, hangi çamaşır makinesini almalıyım diye düşünüp duruyorsunuz. Çamaşır makinesi tavsiyesi 2015 isimli makalemizde size en uygun çamaşır makinesi modeline karar verebilmeniz için tavsiyelerde bulanacağız.

En uygun çamaşır makinesi

Yeni çıkan çamaşır makinelerinin birçok değişik özellikleri mevcut. Üç-beş yıl önce satılan çamaşır makineleri de gerçi, üreticiler tarafından daha iyisi yapılamayacağı gibi bir iddia ile en iyi çamaşır makinesi adı altında satıldılar ancak, göründüğü üzere teknolojinin sonu yok ve kimbilir daha neler göreceğiz. Çamaşır makinesi alırken, dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Şimdi onlardan bahsedeceğiz;

Yıkama kapasitesi

Bilindiği üzere çamaşır makineleri yıkama kapasitesine göre gruplandırılmaktadır. 5,6,7 9 gibi bu gruplar süregelmektedir. Yıkama kapasitesi çamaşır makineniz ile bir seferde yıkayabileceğiniz çamaşırın kilosunu temsil etmektedir. Bu kapsamda eğer kalabalık bir aile iseniz, olabildiğince kapasitesi yüksek bir makine almayı düşünmelisiniz. Elektrik ve su faturaları ile cebimiz fazlası ile yandığından, her hafta çıkan çamaşırların tümünü bir kerede yıkamak avantajlıdır. Çamaşır makinesini alırken, düşük yıkama kapasitesi olan makinelere göre biraz fazla para ödeseniz de, bu ileride kendini amorti edecektir.

A Plus B Plus C Plus

Çamaşır makinesi alırken, hiç çok elektrik harcayan, çok elektrik harcar diye tavsiye edilmeyen bir ürüne rastladınız mı. Bir çoğu A sınıfı elektrik tüketimine sahip. Peki evinizde çamaşır makinenizin yıkama başına kaç kw elektrik harcadığını ölçtünüz mü? Birçoğumuz ölçmedik. Peki Çamaşır makinesinin rengine, markasına, yıkama kapasitesine karar verdikten sonra A ++ değilde, A+ olduğu için ürünü almaktan vazgeçecekmisiniz? O zaman makine ne kadar elektrik ve su harcarsa harcasın razı olmaktan başka şansımız yok. Ayrıca makinelerin kumanda panelinde, daha az elektrik harcaması için devir ayarı ve su sarfiyatının düşmesi için % .. su tasarruf butonları bulunmakta iken, hangimiz bu düğmeleri kullanıyor. Hepimiz şöyle düşünüyoruz “ayarını kısmayayım ki, daha iyi yıkasın” Bu sebeple siz A Plus B Plus gibi değerlerden çok diğer ayrıntılara bakın.

Program sayısı

Çamaşır makinelerinde yıkanacak ürünler için, daha önceden hazırlanmış yıkama programları bulunmaktadır. Bu programlar, suyu şu kadar ısıt, şu kadar yıka, sonra şu zaman suyu boşalt ve şu zaman şu kadar sık şeklindedir. Bu programlar genelde Kot programı, Yünlü programı, Ayakkabı programı, Dış giyim programı, Spor – yoğun programı, Spor – az kirli programı, Enerji Tasarrufu seçeneği gibi adlandırılır. Şuan çamaşır makinelerinin her birinde en az 8 program mevcut. Peki yıllar önce bu programlar yok iken elbiselerimiz yıkanmıyor muydu? Peki bu kadar programa gerek varmı? Özel ihtiyacınız yok ise, size program sayısı ve teferruatı az olan bir makine almanızı tavsiye ederiz. Diğer bir inanışla ne kadar teferruat o kadar arıza. Ayrıca program başına, 100-200 TL. civarında fazladan para ödemek istiyor iseniz, bu sizin tercihiniz.

Sessiz çalışması

Çamaşır makinesi tavsiyeleri içinde en önemli hususlardan biri de makinenin sessiz çalışması. Tabi çamaşır makinesi alırken, ses ölçümü yapmak gibi bir şansınız olmadığından, satış elemanının sunduğu bilgiler ile yetinmek zorunda kalacaksınız. Tabi eskiye göre, artık yıkama esnasında odanın içinde gezen çamaşır makineleri kalmadı. Yine de özellikle sıkma esnasında çok gürültü çıkaran, evi sallayan çamaşır makineleri halen mevcut. Büyük ihtimal bu makinelerde 4 silindirli turbo motor kullanıyorlar. Çamaşır makinesi alırken, ses oranını sorun, (büyük ihtimal satış elemanı “bu çamaşır makinesini tavsiye ederim, çok sessiz efendim” diyecektir.) katologtan inceleyin.

Çamaşır makinesi markası tavsiyesi

Burada herhangi bir firmanın, herhangi bir ürününü kötülemek doğru olmaz. Marka seçimi yaparken dikkat edeceğiniz hususlar, çok tercih edilen, servis ağı geniş olan, ürünleri tercih etmenizdir. Şahsen kişisel olarak size tavsiye edebileceğim iki marka Bosch ve Siemens tir. Tabi bu diğer markaların kötü olduğunu anlamına gelmiyor ancak, ben kişisel olarak gerekirse üç kuruş daha fazla verip bu markaları tercih ederim. Size de bu iki markayı gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Tabi biraz da bu işler şans işi. En kötü damgası vurulan çamaşır makinesini alıp, 20 yıl kullananda var, bosh veya siemens marka çamaşır makinesi alıp, problem yaşayanda var. Genel anlamda konuşmak gerekirse bosh ve siemens önerimizdir.

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilecek hususlar

Size bu makaleyi yazarken dahi, en üst model çamaşır makinesinin daha bir üst modeli piyasaya sürülmüş olabilir. Bu sebeple size şu çamaşır makinesini alın, gibi bir tavsiye de bulunmak yerine, Çamaşır makinesi alırken dikkat etmeniz gereken hususları maddeler halinde sıralamak istiyorum;

  • Aşırı derece de dijital ve kolay arıza çıkarabilecek bir makine olmamasına dikkat edin,

  • Yıkama kapasitesi ve ön kapağının büyüklüğüne önem verin. (En az 9 kg. Yıkama kapasiteli bir çamaşır makinesi tavsiye ederiz)

  • Makinenin rengi haricinde dış görselliğine önem vermeyin. Sade olması makinenin kötü olduğu anlamına gelmez.

  • Yaşadığınız yerde servisi olup olmadığına dikkat edin.

Puan: 0,00/5

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Loading...

Benzer Diğer Yazılarımız

Yazar Hakkında: uzmantavsiyesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir