Elektrikli süpürge tavsiye 2017

 

Elektrikli süpürge tavsiye 2017

Bu makalemizde elektrikli süpürgesini değiştirmek isteyen, yeni bir elektrikli süpürge almak isteyenler için tavsiye niteliğinde bilgiler paylaşacağız.

Elektrikli süpürge tavsiye 2017

Hangi elektrikli süpürgeyi alacağınıza karar vermeden önce, ihtiyacınız olan süpürge tipine karar vermelisiniz. Süpürgeniz günde ne kadar çalışacak, hangi alanları temizleyeceksiniz, bu soruların cevabına göre bir elektrikli süpürge modeli seçmenizde fayda var. Çünkü bir ev hanımının elektrikli süpürgesini günde 10-15 dakika çalıştırdığını düşünürsek, temizlik işi ile uğraşanların elektrikli süpürgesini hergün birkaç saat çalıştırmaktadır. Bu sebeple süpürgenin daha kaliteli olması gereklidir.

Elektrikli süpürge fiyatları

Günümüzde elektrikli süpürge fiyatları 50 TL. den başlayarak 2000 TL. ye kadar bulunabilmektedir. Elektrikli süpürgelerin fiyatları markalarına ve özelliklerine göre değişmektedir.

Elektrikli süpürge çeşitleri

Elektrikli süpürgeler özelliklerine göre aşağıdaki gruplara ayrılılar

 • Buharlı Temizlik özelliği olanlar
 • Hepa filtreli süpürgeler
 • Su hazneli süpürgeler
 • Dikey süpürgeler

Buharlı temizlik özelliği olan süpürgeler

Buharlı temizlik özelliği bulunan elektrikli süpürgeler klasik, bilinen temizlik sistemlerinden çok daha etkili ve en önemlisi de daha hijyenik temizlik sağlayan güvenilir bir temizlik metotudur. Deterjan ve diğer benzeri temizlik ürünlerine gereksinim duymadan, suyun 160 derece kuru buhara dönüşmesiyle evinizdeki tüm eşyaları pratik ve hızlı bir şekilde temizleyebilir ve hijyen sağlayabilirsiniz.

Hepa filtreli süpürgeler

Hepa filtre Yüksek Verimli Partikül Filtresi anlamına gelmektedir. Hepa filtre, astım ve alerjik belirtilere neden olan ince toz partiküllerini yakalar. HEPA filtrelerinin farklı filtrasyon seviyeleri vardır – filtre numarası büyüdükçe daha fazla partikül filtre edilir. Hiçbir toz partikülünün kaçmaması için HEPA filtre ile birlikte süpürgenin kendisinin de hava geçirmez olması gerekir.

Su hazneli süpürgeler

Su filtreli makineler, gerek toz torbasına ihtiyaç duyulmaması, gerekse suyun kiri yakalaması özelliğiyle dikkat çeker. Fakat aslında havanın çok hızlı akması sebebiyle, tozların bir kısmı su damlacıklarına değmeden filtrelere gidebilir. Bu sebeple, bu tozların yakalanması için ilave bir siklon ünitesi eklenerek tozların yeniden suya yapışması sağlanabilir.

Dikey süpürgeler

Dikey süpürgeler genel itibariyle motor güçleri ve donanımları diğer süpürgelere oranlar daha düşük seviyede, kullanıcılara kullanım kolaylığı sunan süpürgelerdir. Geneli dikey aparatından çıkartılarak elde şarjlı süpürge gibi kullanılabilir. Ancak şarjlı değillerdir. Fiyatlarının uygun olması ile dikkat çekerler.

Elektrikli süpürge tavsiyesi 2017

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat etmeliyim?

 • Daha verimli ve kolay temizlik için, makinenizin motor gücü yerine emiş gücü ve fırçasının toz toplama performansına dikkat ediniz.

 • Daha hijyenik ve bakımı kolay bir makine istiyorsanız, toz torbalı süpürgeleri tercih etmelisiniz. Toz torbalı makineler, kablolu süpürgeler içerisinde, kullanım ve bakımı en kolay olanlarıdır.

         
 • Toz torbasıyla uğraşmadan hijyenik ve kolay temizlenen bir makine arıyorsanız, toz torbasız siklonik süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Bu makinelerin avantajı, toz torbasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Ürüne sivri cisimler emdirilirse, motora zarar gelmesi durumu söz konusu olmaz. Torbasız ürünlerin en önemli avantajı toz haznesi doldukça haznenin kolaylıkla boşaltılabilmesi ve süpürme işlemine devam edilmesidir.

 • Sürekli yüksek emiş gücü istiyorsanız, ileri teknoloji multi siklon elektrikli süpürgelerde emiş düşümü olmadığından sizin için uygun bir seçim olacaktır. Ancak torbasız siklon süpürgelerin dezavantajı, temizlenmesi ve yıkanması gereken parçalarının olmasıdır. Özellikle motor öncesi, hepa filtrelerin bir süre sonra silkelenerek yıkanması ve kurumadan yerine takılmaması gerekir. Aksi halde zamanla emiş gücünde azalma meydana gelebilir. Ayrıca toz haznesinin boşaltılması esnasında da dökme şekline göre etrafa toz saçılması sorunu yaşanabilir.

 • Tozları yakalama kapasitesi yüksek bir makine istiyorsanız, su filtreli süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Su filtreli makineler, gerek toz torbasına ihtiyaç duyulmaması, gerekse suyun kiri yakalaması özelliğiyle dikkat çeker. Fakat aslında havanın çok hızlı akması sebebiyle, tozların bir kısmı su damlacıklarına değmeden filtrelere gidebilir. Bu sebeple, bu tozların yakalanması için ilave bir siklon ünitesi eklenerek tozların yeniden suya yapışması sağlanabilir.

 • Su filtreli süpürgeleri tercih etmeye karar verdiyseniz, bu makinelerin dezavantajının her kullanım öncesinde hazneye belirtildiği oranda su konulmasının şart olması ve özellikle her kullanımdan sonra ürünün komple temizliğinin yapılması gerekliliğidir. Aksi ürün dışarı hoş olmayan kokular verebilir.

 • Zeminlerin hem ıslak hem de nemli olduğu ortamlarda temizlik yapabilmek istiyorsanız, ıslak&kuru elektrikli süpürgeleri tercih etmelisiniz. Islak fonksiyonundaki kullanımda, ürüne doğrudan su emdirebilirsiniz. Örneğin zemine sulu bir şeyler döküldüğünde veya elde bir bezle halı temizliği yapıldığında kalan sulu kirin süpürgeye çekilmesi sağlanır.

 • Makinenizi halı veya koltuk temizliğinde kullanmak istiyorsanız, halı yıkama makinaları tercih etmelisiniz. Bu ürünlerde halı yıkama şampuanının konulduğu temiz su haznesiyle beraber, kirli suyun toplandığı bir kısım yer alır. Temizlik esnasında şampuanlı suyu, ilgili yüzeylere püskürtür ve biraz beklendikten sonra bu suyu süpürgeyle çekerek temizlik işleminizi yapabilirsiniz.

 • Hızlı ve kaba taslak temizlik için pratik bir makine arıyorsanız, şarjlı süpürgeleri kullanabilirsiniz. Böylece büyük elektrikli süpürgenizi açmaya gerek kalmadan, gözle görülen kirleri şarjlı süpürgenizle çekebilirsiniz. Şarjlı süpürgeler derinlemesine temizlik yapamazlar, emiş güçleri düşüktür. Sadece kırıntı şeklinde kirleri toplarlar. Şarjlı süpürgeler içinde dik tip olup vakum yapabilme özelliği olan stick süpürgeler kullanım açısından kolaylık sağlamaktadır.

Eğer evinizde günlük kullanım için, (günlük 10-15) dakika çalıştıracağınız bir elektrikli süpürge almak istiyor iseniz, buharlı yıkama, su filtresi ve hepa filtre sizin için çok önemli değilse, dikey elektrikli süpürgeleri tavsiye ederiz. Bu elektrikli süpürgeler zaman zaman bilinen alışveriş marketlerinde dahi kampanya dahilinde 50-100 TL. arası fiyatları satılmaktadır. Motor güçleri 1000 1500 civarında olan bu süpürgeler, motor gücünün 2000 3000 olmadığından çekiş gücünün az olacağı yönünde sizleri yanıltmasın. Bu süpürgeler motorlarının hortuma yakın olması nedeniyle beklediğinizden fazlasını size sunacaklardır. Ayrıca fiyatı ile de uygun olmaları nedeniyle tavsiye edebileceğimiz ürünlerden biridir. Elektrikli süpürge tavsiye 2017.

     


Öneriler:

Elektrikli süpürge tavsiye 2017
4.95 oy 250İnceleme

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git