İdeal Gelinlik ve Duvak seçimi


   

Her bayanın hayali olan gelinliği doğu seçmeli ve bunun için vücudumuzu iyi tanımalıyız, neleri gizleyip neleri vurgulayacağımızı çok iyi bilmeliyiz. Ufak tüyolara dikkat ederek göz kamaştıran bir gelin olabilirsiniz. Akla gelen en saf ve temiz kıyafet olan gelinliğin bir numaralı tamamlayıcısı da, en masum ve masalsı aksesuarlardan biri, her kadının ömründe bir kez olsun başında uçuşmasını hayal ettiği beyaz bir güzelliktir. Hayatınızın aşkıyla birlikte her türlü güzelliği yaşamanız dileğiyle…

Armut TİPİ Gelinlik Modeli

Eğimli ve dar omuzlar, kıvrımlı geniş kalça, kalın kalça ve baldırlar, ince bel, küçük göğüsler armut tipi vücut modelidir. Eğer bu şekle sahipseniz  gelinliğinizi seçerken omuzlarınızla kalçanızın arasındaki farkı kamufle etmek için yarım kollu modellerle omuz genişliğini arttırabilir, göğüslerinizi olduğundan dolgun göstermek içinse göğüs modeli katmanlı ve drapeli olan gelinlikleri kullanabilirsiniz. Çıkık kürek ve köprücük kemiklerini kapatmanın en zarif yolu straplez üzerine tül ve dantelden oluşan bir katman eklemektir. Yüzücü model sırt detayları omzunuzu olduğundan geniş gösterir. V yaka ise kaçınmanız gereken bir ayrıntı. Geniş ve kabarık gelinliklerle büyük kalçalarınızı kamufle edip dikkatleri belinizin inceliğine çekebilirsiniz. Yarım balık modeliyle de kalçalarınızın yuvarlaklığını avantaja çevirebilirsiniz.

Elma Tipi Gelinlik Modeli

 

Geniş omuzlar, dolgun ve büyük göğüsler, kalın bel, düz kalça, düzgün ve ince bacaklar sizin elma tip olduğunuzu söyler. Gelelim yapmamız gerekene bel bölgesini kamufle eden tarzlar seçmeliyiz. Güzel göğüslerinizi ön plana çıkarıp derin dekolte modellerini toparlayıcı korselerle kullanmalıyız. Belin biraz üstünde ve göğüslerin biraz altında konumlandırılacak  bir kemer hem boyunuzu uzatacak hem de belinizi daha ince gösterecektir. Bu modeli dökümlü helen tipi modellerde bulabilirsiniz. Kabarık eteklerden uzak durun, likra, saten gibi hatları belli eden kumaşlardan ve yuvarlak yakadan kaçınmayı unutmayın.

Dikdörtgen Vücut Tipi Gelinlik Modeli

Simetrik kalça ve omuzlar, normal göğüs, güzel bacaklar ve kollar, zayıf atletik görünüm, oyuntusuz bel… Akesim veya bel altından kesilen modeller size uygun bel bölgesi sade bırakılmış göğüs, yaka, etek ve etek ucu gibi istenilen bölümüyle istenildiği gibi oynanmış her model gelinlik tercih edilebilirsiniz. Bel bölgesi detaylardan uzak tutularak zarif bir kemer veya kuşakla hareketlendirme yapılabilir.

Kum Saati Tipi Gelinlik Modeli

İdeal gelinlik ve duvak seçimi
kum saati gelinlik modeli

Simetrik ve düzgün omuz ve kalçalar, ince bel, düzgün ve biçimli bacaklar, büyük yada normal göğüsler, dolgun kalça ve baldırlar, biçimli ve kadınsı vücut tipidir. Cesaret gerektiren sırt dekolteleri, kalçaları öne çıkaran dar modeller seçmenizde bir sakınca yok. Düz bir karına sahipseniz, bel altını vurgulayan ya da sizi ince ve uzun gösterecek boru modelleri deneyebilirsiniz. Gizlenmesi gereken bir yanınız olduğunu düşünüyorsanız dantel ve boncuk işlemeli gelinliklere başvurabilirsiniz. Gelinlikte cesurca kullanacağınız her detay sizde büyüleyici duracaktır. Uzun bir balık kuyruğu sırt dekoltesiyle birleştiğinde muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. Biçimli vücudunuzu öne çıkaracak, bele oturacak bir gelinlik seçin.

Çilek Tipi Gelinlik Modeli

 

İdeal gelinlik ve duvak seçimi

İdeal gelinlik ve duvak seçimi

Geniş omuz, normal yada biraz daha kalın bel, dar ve düz kalça, ters üçgen şeklinde vücuttur. Kesinlikle iki parça yerine tek parçadan oluşan gelinlikleri tercih etmelisiniz.  Balenli ya da korseli modelleri seçmek, beli olduğundan daha ince gösterecektir. Ayrıca gelinliğin etek boyu uzun tutulmalı ve gelinlik üzerindeki işlemeler bel kısmına yapılarak dikkat, belden önce işlemelere çekilmelidir.

Boyundan bağlı modelleri tercih etmeyin, omuzların genişliğini kalçalara uyumlu göstermek adına, üst kısmı düz kesime sahip, yakalı ve kabarık olmayan modeller en doğrusudur.  Omuzları düşük modeller, omuzları daha geniş göstereceği için, V-yakalı modelleri tercih etmelisiniz.

Ufak bir tüyo daha; Yuvarlak yüzler için en doğru seçimlerden biri yana doğru taranarak hafif bir dalgayla yüze düşürülen perçemler, alından biraz geriye doğru oturtulmuş taç yahut çiçek demetleri, alnı ve gözleri  belli belirsiz örten kafes duvak modelleri size çok yakışır.
Dikdörtgen yüz için kabarık duvaklardan kaçınmalı, yana doğru hacimli modellerle, yüzün yapısı dengelenmelidir. İlla ki kabarık bir duvak isteniyorsa, baş çevresinde eksenlenen değil de topuz altına iliştirilen bir duvak modeli uygun olacaktır.

Oval yüz için; istediğiniz her model duvağı gönlünüzce kullanabilirsiniz
Kalpli yüz için; Saçlar sıkıca toplanarak arkada bir ense topuzu ile sabitlenebilir. Duvağı omuzlarınızın iki yanına sarkıtarak, masum ve sade bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kare yüz için; daha yumuşak bir hava katabilmek için, yanlardan sıkıca toplanmış, üst bölümleri ise kabartılmış bir saç dizaynı ile, başın arka bölümüne oturtulmuş bir duvak formu kullanabilirsiniz.

Rahibe duvak modeli; Son derece sade ama bir o kadar da alımlı ve duru bir görüntü sunan model pek çok gelin tarafından tercih edilen bir tasarımdır. Saçlar ya sımsıkı yapıştırılarak toplanmalı, uzunsa dümdüz ya da hafif su dalgası formu verilerek serbest bırakılmalıdır. Başın neredeyse tamamını kapatarak, kenarları işlemeli veya güpürlü dokusuyla omuzlardan aşağı doğru sessizce akan bu duvak uysal ve kırılgan bir ifade yansıtması açısından da oldukça dokunaklı ve nadide bir seçim olacaktır.

Benzer Diğer Yazılarımız

Yazar Hakkında: Kaan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir