Kombi Tavsiyesi 2017

 

Isınma belki de evimizde uğraştığımız en önemli konudur. Kombi tavsiyesi 2017 seçimimizi yaparken karar vermek de o yüzden bir o kadar zordur. Her kombi evinize uymayabilir, bir başkasının memnun olduğu kombi sizin eviniz için uygun olmayabilir.  O yüzden size Kombi Tavsiyesi 2017 yazımızla hem nasıl kombi seçilir anlatacağız, hem de kriterlerinize göre seçebileceğiniz hem teknik anlamda hem de servis hizmetleri açısından en kaliteli markaları sunacağız.

Kombi Tavsiyesi 2017

Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?

İlk olarak binanızla ilgili bir analiz yaparak almanız gereken kombinin ısıl kapasite büyüklüğünü bilmelisiniz. Bunu hesaplayabilmek için öncelikle iki ölçüt göz önünde bulundurulmalı.  Kombinizi kullanacağınız binada kullanılan radyatörün metre cinsinden uzunluğu ve binanızın metre kare olarak alanı.

Radyatör uzunluğunuz 5 – 9 metre ise 20.000 kcal / saat, 9 – 13 metre ise 26.000 kcal / saat, 13 metre ve üzeri radyatör uzunlukları için ise 30.000 kcal / saat kapasite seçimi yapılmalıdır.

İkinci olarak kombi seçerken evinizin metrekaresi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Evinizi ısıtacak kombiyi en doğru şekilde seçmek ve ilerde sıkıntı yaşamamak için bu gerçekten önemlidir. Size vereceğimiz kombi tavsiyeleri de buna yönelik olacaktır.

Bina alanına göre kombi seçimimizi de şu şekilde belirleyeceğiz.

Bina alanınız 160 metrekareye kadarsa 20.000 kcal / saat, 160 – 200 metrekare arasında 26.000 kcal / saat, 200 metrekare ve üzerinde ise 30.000 kcal / saat kombilere bakmalıyız. Eğer eviniz 45-100 metrekare arasında ise bulabilirseniz 20.000 kcal/saat altında bir kombi tercih ediniz.

Burada bir diğer önemli nokta ise ısıl kapasite ve kombi gücünü karıştırmamaktır.

Kombi Güçleri (kilowatt)             Kombi Isı Kapasiteleri (kcal/saat)

24kw                                                20.000 kcal/saat

28kw                                                 23.200 kcal/saat

30kw                                                 26.000 kcal/saat

35kw                                                 30.000 kcal/saat

Kapasite sorununu hallettikten sonra herkesin karşısına “Hermetik mi yoksa yoğuşmalı kombi mi alınmalı?”  sorusu çıkar.

       

Hermetik mi yoksa yoğuşmalı kombi mi alınmalı?

Herkes kendisi için en tasarruflu kombiyi seçmek ister. Bu yüzden herkesin kafasındaki soru da “hermetik mi yoğuşmalı kombi mi?” olur. Yoğuşmalı kombilerin diğer kombilerden farkı, diğer kombilerin dışarı verdiği gazla birlikte attığı enerjiyi yoğuşmalı kombinin yeniden kullanmasıdır. Başta alırken fiyat farkı olarak pahalı gelse de anlık fiyat farklarını dert etmeyin çünkü aldığınız yoğuşmalı bir kombi zamanla ettiğiniz tasarrufla normal kombi ile arasında olan fiyat farkını kapatacaktır.

Evimize herhangi bir cihaz alırken teknik terimlerle uğraşmak zorunda kalırız. Bu durum kombi alırken de değişmiyor. Karşımıza çıkacak bir diğer seçimse kombinin eşanjör sistemidir.

Eşanjör Sisteminin Kombi Seçimine Etkisi

Kombide suyun geçtiği ve ani bir şekilde ısıtıldığı kanala eşanjör sistemi adı verilir. Kombide karşımıza çıkan tek eşanjör ve çift eşanjör sistemi kombinizin performansı ve ısıtması açısından gerçekten önemli olacaktır. Bu yüzden kombi tavsiyemizde bunu kesinlikle göz önünde bulundurun. Çift eşanjörlü bir kombi tek aşenjörlü kombiye göre aynı enerjiyle iki kat su ısıtacaktır. Bu durum da eşanjör sisteminin kombi seçimine etkisini gözler önüne seriyor ve yoğuşmalı kombilerde eşanjör sistemi çok daha gelişmiş olmaktadır. Ayrıca kombinizi alırken elektronik ateşlemeli olarak alırsanız yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Tüm bu kriterlerden sonra sizin ve aileniz için farklı kriterleri de düşünmek gerekiyor. Örneğin kombinin çalışırken çıkardığı ses ve kombi boyutları da göz önünde bulundurulması gereken başka bir kriterdir. Aldığınız kombinin iyi bir servis hizmetinin olduğunu da garantilemeyi unutmayın çünkü kombinizin yaptığı her arızada muhatap olacağınız şey o kombinin servis hizmetleridir.

Tüm bu ölçütleri değerlendirdikten sonra eğer hala kafanızda soru işaretleri varsa biz size kombi marka önerileri vereceğiz.

Ülkemizde araştırdığınızda karşımıza çıkan en kaliteli ve servis hizmeti iyi olan kombi markaları; Baymak, Buderus, Vaillant, Demirdöküm, İmmergas, Ariston, Bosch, Ferroli, Viessmann ve  ECA’dır. Siz de kendi ev metrekareniz, metre cinsinden radyatör uzunluğuyla ulaşacağınız ısı kapasiteniz, tasarruf ölçütünüz, boyut ve diğer ölçütlerinize göre bu markaların kombilerini inceleyebilirsiniz.

     

Öneriler:

Kombi Tavsiyesi 2017
4.95 oy 250İnceleme

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git