Taksitle Cep Telefonu Almak


   

Taksitle Cep Telefonu Almak, BDDK’nın yaptığı açıklamayla birlikte cep telefonları satışına taksit yasağı gelmesinin ardından alıcılar ve satıcılar kara kara düşünmeye başladı çünkü örneğin yeni sisteme göre asgari ücretle çalışan biri sadece bazı model telefonları alabilir fakat müşterilerin taksitle cep telefonu alışverişi yapma isteğini uyanık satıcılar birden fazla yöntemle çoktan çözdü bile. Satıcıların satışlar düşecek korkusu ve müşterilerden gelen yoğun talep üzerine cep telefonu satıcıları da çaresiz kaldı ve alternatif satış yolları üzerine düşünmeye başladı. Çoğu satıcının aklına gelen şey ise eski usul senetle telefon satışı yapma fikri oldu. Çoğu telefon satıcı ise telefonu taksitle satmak konusunda çok daha farklı ve yenilikçi yollar üzerinden ilerledi.  Şimdi gelin senet ve diğer yollarla cep telefonu nasıl taksitlendirilir ona bakalım.

Taksitle Cep Telefonu Almak

Senet ile Taksitli Cep Telefonu Satın Almak

Taksit ile telefon satın almak isteyen müşterilerin seçebileceği alternatif kaçış yollarından ilki: senet ile telefon almak.

Senet nedir?

Bir kişinin vaat ettiği talebini imzalı şekilde yazılı belge haline dönüştürmesi diyebiliriz.

Peki, nasıl yapılıyor?

Bu yöntemi telefon satıcıları; telefon satın almak isteyen tüketiciler satıcıya taksitle telefon almak istediğini belirttiğinde,  bu alternatif yolu öneriyorlar.  Yani örnek vermek gerekirse tüketici 2000 Türk Lirası değerindeki bir cep telefonunu taksit ile satın almak istediğinde cep telefonu satıcısı, tüketici ile arasında gerekli anlaşmaları yaparak senedini oluşturuyor.

Nasıl oluyor bu senet yöntemi?

Herkesin bildiği taksit mantığının eski usul elden para alış verişi ile sağlanan versiyonu diyebiliriz senet yöntemine. Yani bu yöntemde tüketiciler bu yolla kredi kartları yerine satıcılara borçlanıyor. Bu süreç ise düşünüldüğünden çok daha kolay bir şekilde işliyor ve kredi kartından cep telefonunu taksit yaparak almaya gerek bile kalmıyor.  Şimdi gelelim senet ile cep telefonu alma sisteminin nasıl işlediğine.  Şu şekilde işliyor: cep telefonu satıcısı ile telefonu alan kişi arasında belirlenen tarihlerde olacak şekilde; cep telefonu alıcısı, cep telefonunu satan kişiye, oluşturulan aylık ödeme miktarı kadar ücreti, her ayın belirlenen tarihinde vaat ettiği gibi satıcıya ödüyor. Bankaya değil cep telefonu satıcısına doğrudan ödenen ücret, tamamen eski usuldeki gibi oluyor.  Sistemin güvenilirliği konusunda net bir şey söyleyemesek de güvendiğiniz cep telefonu satıcılarında bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyoruz. Güvenlik konusunda biraz sıkıntısı olduğunu düşünsek bile bugünlerde taksit ile telefon almak isteyenlerin seçmek zorunda olduğu yollardan biri olduğunu ne yazık ki inkâr edemeyiz.

HEDİYE KARTI İLE TAKSİTLİ CEP TELEFONU SATIN ALMAK

Bugünlerde taksit ile cep telefonu almak isteyen kullanıcıların tercih edebileceği bir diğer yöntem olan hediye kartı satın alarak cep telefonu satın almak ise aslında tamamen sistemi kandırmak üzerine kurulu. Cep telefonu alıcıları, kendi kredi kartları ile cep telefonlarını alırken borçlanmak yerine kendilerine satılmış olan hediye kartlarına borçlanıyor.

Nasıl mı?

2000 Türk Liralık cep telefonunu taksit ile satın almak isteyen tüketicimiz 2000 Türk Liralık hediye kartı satın alıyor. Hediye kartına istenilen miktarda taksit yapılınca tüketici taksit ile cep telefonu almış oluyor, satıcı ise müşteri kaybetmemiş. Yasada bulunan açıklığı kullanan bu yöntem sayesinde de yine birçok tüketici ve satıcı cep telefonu alırken taksit imkânını engelleyen yasayı kolaylıkla deliyor.

TELEFON AKSESUARI İLE TAKSİTLİ TELEFON SATIN ALMAK

Gelelim taksitle telefon satın almak isteyen tüketicilerin kullanabileceği 4. ve son olacak olan alternatif yönteme.

Bu yöntem çok masum görünse de aslında bir o kadar da tehlikeli bir yöntem diyebiliriz. Neden mi? Satıcı 2000 Türk Liralık bir cep telefonunu taksitle satın almak isteyen müşteriye gerçek değeri 20 – 30 Türk Lirası arasında gezinen telefon kabını ya da herhangi bir telefon aksesuarını taksitle cep telefonu almak isteyen kişiye 2000 Türk Lirası gibi bir ücrete satıyor.  Bunun sonucunda da müşterinin taksitle almak istediği telefonu da müşteriye hediye olarak veriyor. Evet işte bu masum gibi görünen kısım bu kısımdı. Asıl tehlike ise ne yazık ki bundan sonra başlıyor. Müşteri, 2000 Türk Lirası değerindeki telefon kabını istediği oranda taksit yaptırdı. Evet ama müşteri aslında bir telefon kabı satın aldı yani demek istiyoruz ki ilerde telefonuyla ilgili yaşayacağı herhangi bir aksilikte müşterinin en ufak bir hukuksal hakkı yok çünkü müşteri sadece 2000 Türk Lirası değerindeki telefon kılıfını ya da herhangi bir aksesuarını satın almış durumda. Aralarında belki de en sıkıntılı yöntem bu olsa da hepsi de taksitle cep telefonu almak için kullanılabilecek yöntemler.

OPERATÖRLER SAYESİNDE TAKSİTLE CEP TELEFONU ALMAK

Yapılan taksit düzenlemeleriyle birlikte sadece esnaf ve telefon satıcıları değil aynı zamanda büyük operatör şirketleri de taksitle cep telefonu almak isteyenlere bir kapı açtı. Sürekli yaptıkları kampanyalarla taksitli bir şekilde akıllı telefon alabileceğin operatörlerde, telefonları size uygun gelen tarifeyle birlikte seçerek taksitli cep telefonu alıyorsunuz. Tarifede bulunan dakika, mesajlaşma ve internet haklarını kullanırken bu yöntemle taksitli akıllı telefon almış oluyorsunuz. Taksit miktarınız da istediğiniz dakika, mesajlaşma ve internet haklarının miktarına göre değişecektir.

Göründüğü gibi taksitle cep telefon almaya yasak getirilmiş olsa da taksitli telefon almak için pek çok alternatif yol şimdiden var ve bize göre BDDK yaptığı düzenlemelerle sadece vatandaşa farklı yollar aratıyor ve engellemeler kesinlikle amacına ulaşmıyor. Umarız ki bu hatanın kısa sürede farkına varılır ve tüketicileri ve satıcıları daha çok zorlamadan ve güvensiz yollara itmeden bir düzeltme çaresine bakılır.

Benzer Diğer Yazılarımız

Yazar Hakkında: Kaan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir