120 metrekare Ev için Kombi Tavsiyesi

120 metrekare Ev için Kombi Tavsiyesi
19 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 12.608 kez okundu.

Uzman Kombi Tavsiyesi

125 metrekare eve hangi kombi, 125 metrekare ev için Kombi Tavsiyesi, 120 metrekare eve kombi ne tavsiye edersiniz gibi soruların yanıtını aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Kombi, kat kalorifer kazanlarında depolanmış su kütlelerinin ısıtılmasından farklı olarak şofbenlerdeki gibi bir boru demetinden akan suyun ısıtılması prensibine dayalı bir sistemdir. Kombi cihazının yanan havasının baca gazlarının dışarı atılış şekillerine göre sınıflandırılmaktadır. Bunlardan biri hermetik tip kombilerdir. Bunların açık yanma odası yoktur ve yanma havasını bir fan yardımıyla dışardan alırken atık gazları aynı şekilde dış ortama verir. Bu yüzden bir boru ile dış ortama bağlanmak zorundadır. Bacalı tipde ise yanma odası bulundukları ortama açık olan ve ortamın havasını baca bağlantısı bulunan cihazlardır.

125metrekare_ev_icin_kombi_tavsiyesi

Eviniz için en uygun Kombi tavsiyesi

 

Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kombi alırken birçok noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle tüm firmalardan ayrıntılı bilgi alınmaldır. TSE, CE, ISO 9002 standartlarına sahip olup olmadıkları araştırılmalı, satış sonrası hizmetler incelenmelidir. Cihaz çalışır faliyette görülmeli, yanma- yakıt tasarrufu kıyaslanmalı, ana firma tarafından belirlenen prosedürler okunmalı ve kontrol edilmelidir. Kombi alınırken evinizin bulunduğu yön, kaçıncı katta olduğu ve en önemlisi kaç metrekare olduğu alacağınız kombinin verimliliği için son derece önemlidir.

Kombi seçimi nasıl yapılır?

Kombi, konutun ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan bir cihazdır. Hafif, ufak, duvara asılır ve az yer kaplayan bir cihazdır. Isıtma sistemi için pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu ve emniyet gibi bazı ekipmanları mevcuttur. Öncelikle, normal bir apartman dairesinde ikamet ediyorsanız ve toplam 2000 metrekareyi geçiyorsa merkezi sistem daha tasarruflu olacaktır. Çünkü müstakilde metrekare fazla olduğu için zarar edebilme olasılığı büyüktür. Eğer daireniz 250 m2 veya daha büyük ise yoğuşmalı kombi uygun olacaktır. Genellikle çevrede herkes hermetik kombi kullanmaktadır. Fakat hermetik kombilerin verimi diğerlerine göre daha düşük olmaktadır. Ayrıca pahalı bir marka ile normal bir fiyatta olan bir marka arasında seçim yaparken asla pahalı olan daha kalitelidir diye düşünülmemelidir. İçerisinde kullanılan parçalar cihazın kalitesi için dikkat edilecek bir unsurdur. 120 metrekare olan bir ev için 20.000 kcal bir kombi tavsiyesi ideal olacaktır. Bunun için bazı kombi çeşitlerini kıyaslayacak olursak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Kombi tavsiyesi 2017

Kombi Kıyaslaması

ECA Confeo Plus Hermetik Konvansiyonel Kombi 1160 TL’ dir. Yakıt tüketimi 2,70, elektirik tüketimi 123 W ve 3 yıl garantisi bulunmaktadır. Demirdöküm Nitron Hermetik Konvansiyonel Kombi ise 1170 TL’ dir. Yakıt tüketimi 2,77, elektirik tüketimi 150 W ve 2 yıl garantisi mevcuttur. Vaillant turboTEC plus VUW TR 202/3- 5 konvansiyonel kombi ise 1550 TL’ dir. Yakıt tüketimi 2,27 W, elektirik tüketimi 145 W ve garanti süresi 2 yıldır. Buderus Logamax U062 akıllı 24K Hermetik Konvansiyonel kombi 1780 TL’ dir. Yakıt tüketimi 2,78, elektirik tüketimi 121 W ve garantisi 2 yıldır. Gerekli kıyaslamalar yapıldıktan sonra en hesaplı ve en kalitelisine ulaşabilme rahat olacaktır. 20.000′ lik kombi en fazla 11- 12 metre peteği besleyebilmektedir.

Petek Ölçüleri nasıl alınır?

kombi_hesaplamasi

Kombi petek hesabı

Petek ölçüleri iyi hesaplanmış olması gerekmektedir. Kombiler direk petek boyunu ölçemeyeceği için devridaim yeterliliğini birkaç değişkene göre değerlendirmek mümkündür. Petek-tesisattaki toplam su hacmine bakılabilir. 1 m 22/ 600 panel ortalama 5,6 lt su alır ve borular ise toplam suyun %10- 2-‘ sini taşır. Tesisat borusu çapı ve toplam köşe dönüş sayısının oluşturduğu karşı dirençlerin düzeyi önemlidir. Bir diğeri ise su basma yüksekliğidir. Kombi sirküle motor karşısında oluşan bu engelleri aşacak güç kademesine getirilerek kombinin yeterli devridaim yapılması sağlanabilir. Eğer ev alt ve üst kısımlardan ısınmıyorsa ortalama 9 mtül radyatör gereklidir. Eğer alt ve üstten ısınıyrsa 8 metre petek yeterli olacaktır.  Normal kombilerin verim değerleri hemen hemen aynı olmaktadır. Yüksek verimli bir cihaz ile düşük verimli bir cihaz arasında 1- 2 puan fark eder. Fakat yoğuşmalı cihazlarda durum böyle değildir. Yoğuşmalı cihazlar daha yüksek verimli çalışırlar fakat çalışma prensipleri farklı olduğu için tesisata yansıyan bazı ekstraları mevcuttur. Aynı ev normal kombi ile 9 metre petek ile ısınırken yoğuşmalı kombi kullanırsanız 11 metre petek ile ısıtabilirsiniz. Yoğuşma, gaz halindeki bir maddenin ısı verilerek sıvı haline dönüştürülmesidir. Yoğuşma olayında gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı yayar. Son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Yoğuşmalı kombide, elde edilen enerjinin sisteme geri kazandırılmasıyla sistem verimi artırılır. Yoğuşmalı kombi A sınıf kombidir ve normal kombilere göre daha az yakarlar. Yalnız yoğuşmalı kombide mutfağa takılacak ise bulaşık makinesi su giderine veya balkonun su giderine yönlendirilerek yoğuşma suyu aktarılmalıdır. Eviniz 50 metrekare ile 140 metrekare arasında ise 24 kW yani 20.000 kcall kombi almanız gereklidir.

Evinize en uygun Kombi seçimi

Kombi alınırken bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Evinize uygun ve yeterli bir kombi seçmelisiniz ve satın alacağınız kombinin kapasitesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca alacağınız kombinin yetkili servis ağının geniş olmasına ve yedek parçalarının kolay bulnabilir olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu ön plandadır. En çok satılan kombiler listesinde Lambert 24 LX FI 24,8 Kw 21300 Kcal/h Hermetrik konvansiyonel kombi bulunmaktadır. Bu kombi genellikle 100 metrekareden küçük olan evler için tavsiye edilir. En çok satılan kombiler listesinde 2′ nci sırada ise Buderus Logomax Uo072-2K 28 Kw 2400 Kcal/ h Hermetik Konvansiyonel kombi bulunmaktadır. Cihazın piyasa fiyatı 1700 TL olmaktadır. Entegre güvenlik sistemi, modülasyonlu fanı, paslanmaz çelik plakalı eşanjörü mevcuttur. Sonuç olarak eğer kombi almaya karar verdiysek bazı kritik noktaları belirleyip ona göre satın alırsak hem bütçemiz için hemde konforumuz için daha yararlı olacaktır.

Puan: 0,00/5

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Loading...


120 metrekare Ev için Kombi Tavsiyesi Adlı makalemiz hoşunuza gitti ise altta bulunan diğer ilginizi çekebilecek en iyi tavsiye önerilerimize de bakabilirsiniz.

120 metrekare Ev için Kombi Tavsiyesi Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Makalemize vereceğiniz yorumlarda aşağılayıcı, hakaret, devlet büyüklerine ve dini temsilcilere hakaret vs. izin verilmemektedir.

2- 120 metrekare Ev için Kombi Tavsiyesi bağlantısına atacağınız yorumlarda argo(küfür) kelimelere izin verilmemektedir.

3- Makalemize yazacağınız yorumlar saygı içerisinde olmalıdır.

Aksi durumda yazacağınız yorumlar site yönetimi tarafından onaylanmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git