Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?
5 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 22 kez okundu.

Çaydanlıktaki Kireci Çözmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Geleneksel milli içeceğimiz olan çayı demlerken kullandığımız suyun kireç oranına göre çaydanlıklarımız kireçlenmektedir. Çay demlerken genelde çeşme suyu kullandığımız için kireçlenme sorununu da sürekli yaşamaktayız. Bu durumda ara ara temizleme işlemi ile çaydanlıklarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Eğer bu işlemi yapmazsanız kireçler zamanla kalıplaşır ve kendiliğinden çözülür. Bu da çayın görüntüsünü bulanık yaptığı gibi tadını da değiştirmektedir. Peki çaydanlık kireci nasıl temizlenir, çaydanlıktaki kireci çözmek için ne yapmak gerekir? Genellikle çaydanlık altında oluşan kireçlenmeler hem görüntü açısından hem de sağlık açısından iyi değildir. Çaydanlığın yanı sıra çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kahve makinesi ve su ısıtıcı aletlerinde de kireçlenme sorunu yaşanmaktadır. Kireçli su sağlık açısından damar tıkanıklıkları, böbrek ve karaciğer de taş oluşumuna kadar yol açmaktadır.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık Dibinde Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?

Sürekli kullanımdan dolayı sıklıkla kireçlenen çaydanlık altlarında oluşan kireç tortuları hem kimyasal çözücülerle hem de doğal yöntemlerle kolaylıkla temizlenmektedir.

Kireç Çözücü İle Çaydanlığı Temizleme

Marketlerde rahatlıkla bulacağınız kireç çözücüler ile çaydanlığınızdaki kireçten kurtulabilirsiniz. Çaydanlığın kireçli kısmını geçecek kadar su ile doldurun ve ocakta kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatarak içine 1 paket kireç çözücü atın. Kireç çözücüyü etrafa sıçratmadan dikkatlice atmaya özen gösterin. Cildinizle temas etmemesine de dikkat etmelisiniz. Yarım saat bu şekilde bekletin. Daha sonra çaydanlığın içini iyice yıkayın. Deterjanlı olarak ve bolca duru su ile yıkayın. Daha sonra sade duru su ile kaynama işlemi yapın ve bu suyu dökün. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus kireç çözücüyü çaydanlığın içine döküp suyu kesinlikle kaynatmayın. Zehirlenmemeniz adına kireçli havayı solumayın.

Doğal Yöntemlerle Çaydanlığı Temizleme

Çaydanlıktaki Kireci Çözmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Limontuzu ile: Hepimizin de bildiği en doğal ve etkili yöntem çaydanlığı su ve limontuzu ile kaynatmaktır. Kireç olan yere adar çaydanlığı su ile doldurun ve içine 2 çorba kaşığı kadar limon tuzu ilave edin. Ocakta böylece 5-10 dakika kadar kaynatın. Kireç tortularının çözüldüğünü görürsünüz. Kirecin çözüldüğünden emin olduktan sonra kaynayan kireçli suyu boşaltın ve çaydanlığı yıkayın. Çaydanlığınızın temizlendiğini ve içinin yeni alınmış gibi parlak olduğunu göreceksiniz.

Sirke ve Karbonat İle: Dibi kireç tutmuş çaydanlığın içerisine kireçli kısmı geçecek şekilde sirke koyun ve 1 gece böyle bekletin. Ertesi gün çaydanlığın içerisindeki sirkenin bir kısmını dökün ve geri kalan sirkeye 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bu şekilde çaydanlığınızı biraz bekletin. Daha sonra çaydanlığı sünger ile iyice ovalayarak yıkayın. Pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Tuz ve Sirke İle: Bir bardağın içerisine bir çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımı çaydanlığın içerisine koyarak çaydanlıkta 15-20 dk bekletin. Daha sonra çaydanlıkta kireçli olan kısmı bulaşık süngeri ile iyice ovalayarak temizleyin.

Patates İle: Çaydanlığınızın dibine patatesleri halka halka doğrayarak koyun ve üzerine bolca su ekleyin. Çaydanlığı bu şekilde ocakta kaynatın. Kaynadıkça kireç tortularının parçalandığını göreceksiniz. Tamamen temizlendikten sonra bol su ile çaydanlığı yıkayın.

Puan: 0,00/5

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Loading...


Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Adlı makalemiz hoşunuza gitti ise altta bulunan diğer ilginizi çekebilecek en iyi tavsiye önerilerimize de bakabilirsiniz.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Makalemize vereceğiniz yorumlarda aşağılayıcı, hakaret, devlet büyüklerine ve dini temsilcilere hakaret vs. izin verilmemektedir.

2- Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo(küfür) kelimelere izin verilmemektedir.

3- Makalemize yazacağınız yorumlar saygı içerisinde olmalıdır.

Aksi durumda yazacağınız yorumlar site yönetimi tarafından onaylanmayacaktır.

Yorumlar
Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? konusuna henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git