Skip to main content

Uzman Tavsiyesi UT

Topluluk

Sitemizde yapılan değişiklikler nedeniyle bir takım çerez sorunu yaşamamanız adına çerezlerinizi temizlemenizi taksiye eder, iyi forumlar dileriz.

En İyi Tavsiye Forum Sitesi - Hoş geldiniz

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; Topluluğumuzda harika fikirler ve hizmetlerimize sizlerde ücretsiz üye olarak katılabilirsiniz.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

970x90
Süper Moderatör
En son düzenleme: 22.05.2019 Saat:00:08 gamse.
Bu yazımda bebeklerde gaz sancısı oluşan anneler için ve bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir ve bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm önerilerimi paylaşacağım.
[Resim: bebeklerde-gaz-sanc%C4%B1s%C4%B1na-ne-iy...C3%BCm.jpg]
Bebekler gaz sancısı özellikle ilk 3 ayda en büyük problerden birisidir. Bebeğiniz sürekli ağlıyor, sızlanıyor ve karnında şişlik vede sertlik var ise yüksek ihtimalle bebeğiniz de gaz şikayeti vardır. Önerimiz her ne olur ise teşhisi uzman foktr koymalıdır. Uzman doktorunuz bebeğinizde gaz problemi olduğunu dile getirdiğini var sayarak sizler için bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir ve bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm önerilerimi yazım devamında sıralayacağım. Lakin bunlardan önce bebeklerde gaz neden olur kısaca belirtmek isterim.

Bebeklerde Neden Gaz Olur?
Bebeklerde gaz sancısı en büyük faktörü öncelikle annedir. Anne adayı özellikle doğumla birlikte ilk altı ay yemesine ve içmesine dikkat etmelidir. Şimdi sizlere bebeklerde gaz neden olur sıraladım.
Anne hem kendisine hemde bebeğine dikkat etmeli özellikle de kış aylarında üşütmemesine özen göstermelidir. 
Bebeğiniz mama ile besleniyorsa inek sütü gaz yapıcı olduğundan bebeğinizde gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Alternatif olarak keçi sütü kullanılabilir. Fakat burada keçi sütünde aşırıya kaçınılmamalı aşırı tüketiminde A Vitamini fazlalığından kansızlığa neden olabilir.
Bebeğiniz biberon ile besleniyorsa gaz yapmayan biberonlar seçilmelidir. Bu konuda detaylıca anlattığımız en iyi biberon tavsiye adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler
 • Fasulye ve mercimek başta olmak üzere diğer bakliyatlar,
 • Kahve,
 • Gazlı içecekler,
 • Lahana,
 • Brokoli,
 • Karnabahar,
 • Acılı yiyecekler,
 • Baharatlı yiyecekler,
 • İnek sütü ve inek sütünden yapılmış diğer süt ürünleri
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?
Bebeklerde gaz sancısına neden olan etkenleri ve bebeğe gaz yapan yiyecekleri sıraladıktan sonra sıra geldi bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir;
 • Bebeğin göbeğine çok sıcak olmamak şartı ile sıcak havlu koymak bebek gazına iyi gelir,
 • Bebeğinize masaj hareketleri yaparak ve
 • Bebeğiniz büyük ise sıcak su da oturma banyosu yaptırarak hem kabızlığını hemde gazları giderebilirsiniz. 
Ayrıca tüm bunların dışında, bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm öneriside vermek istiyorum.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Bitkisel Çözüm
Yukarıdaki tüm etkenleri yaptığınız halde hala gaz şikayetiniz devam ediyorsa şimdi vereceğimiz çok basit ve pratik yöntemi yeni doğan bebeklerde dahi uygulayabilirsiniz. İşte o basit bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm önerim:

bebeklerde gaz sancısına bitkisel kür (kimyon) tarifi:
Yarım çay bardağı klorsuz suyu (hazır sular veya arıtılmış sular) ocağa koyarak kaynar kaynamaz hemen içerisine bir çay kaşığı kimyon koyarak karıştırıp hemen ocaktan alın. Ardından hemen çok ince bir tülbent den geçirerek karışımı süzün. Hatta bu işlemi yaparken tülbenti bir kaç kat yapabilirsiniz. Nedeni kimyon taneleri geçmemelidir. Ardından içerisine çay kaşığı ucu ile şeker ilave ederek ılımasının ardından bebeğinize rahatlıkla içirebilirsiniz. Bebeğiniz bu kürü içer içmez hemen etkisini göstererek rahatladığını belli edecektir. Hatta bir çok bu karışımı severek mutlu bir şekilde tüketecektir. 
Etiketler: bebeklerde gaz sancısı, bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm, bebeğin gazına ne iyi gelir
Alıntı
1 Ziyaretçi
Task