Skip to main content

Uzman Tavsiyesi UT

Topluluk

Sitemizde yapılan değişiklikler nedeniyle bir takım çerez sorunu yaşamamanız adına çerezlerinizi temizlemenizi taksiye eder, iyi forumlar dileriz.

En İyi Tavsiye Forum Sitesi - Hoş geldiniz

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; Topluluğumuzda harika fikirler ve hizmetlerimize sizlerde ücretsiz üye olarak katılabilirsiniz.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

970x90
Süper Moderatör
Memede Yara Çıkması

Bu yazımda anne veya anne adayları için meme uçları ilk emzirmede yara olmaması için tavsiyelerde bulunacağım. Şimdi geçelim ilk emzirmede yara olmaması için tavsiyelerime.

Merhaba anne veya anne adayları. Özellikle ilk doğumlarda sıklıkla karşılaşılan sorunların başında mem ucu yaraları gelmektedir. Bu yaralar öyleki bazen emzirme esnasında canınızı almaktadır. Hal böyleyken çoğu anne adayı çeşitli yöntemlere başvururken çoğu anne adayları da bu duruma çaresiz katlanmaktadır. Bende konuyu uzmanlarından araştırarak ortak çözüm yöntemlerini sizler için anlatmak istedim. İnşaAllah verdiğim yöntemler sizlerin ilk emzirmede yara olmaması için çözümünüz olabilir. Hatta artık yara olmuş kişilerinde olumlu yönde iyileşmesine sebep olabilir. 

Şimdi gelelim emzirirken yara olmaması için yöntemlere;


  1. Memede yara çıkması asıl nedeni bebeğinizin emme şeklidir. Bunun da en önemli aşaması bebeğinizin emme pozisyonudur. Doğum öncesinde emzirme tekniklerini ve pozisyonlarını iyi öğrenip kavramanız fayda verecektir. Peki doğru emme pozisyonu nasıl olmalı. Doğru emzirme, meme ucu çevresinde bulunan halka şeklindeki kahverengi kısmı bebeğin ağzı ile tamamen kavraması gerekmektedir. 
  2. Hamilelik döneminde göğüslerinizin büyümesi ile oluşan gerginlik doğum sonrasında bebeğin emme serüveninin başlaması bu gerginliğin istemsiz bir şekilde çatlamasına sebep olur. Bu çatlaklığı önlemek için hamilelik döneminde bitkisel yağlar(kayısı yağı, zeytinyağı olabilir. Kayısı yağı hamilelik döneminde çatlaklara da iyi gelebilir) meme ucunu nemli tutmasına ve beslemesine yardımcı olur. Doğumdan sonra da bunları kullanamayacağınız için anne sütünü emzirmeden önce kahverengi halka ve meme ucuna sürerek nemlendiriniz.
  3. Ayrıca memede yara çıkması bir diğer sebebi ise annenin emzirme esnasında oturma pozisyonudur. Hatta bu pozisyon bebeğin emme pozisyonunu dahi etkilemektedir. Doğru pozisyonumuz annenin emzirme esnasında dik bir şekilde(gövdenizin bacaklarınıza 90 derecelik açı ile) oturarak bebeğinizi alttan tam kavrayarak doğru emzirme pozisyonunu aldırmanız gereklidir.
NOT: Eğer çatlağınız/yaranız çok arttı yada rahatsız edecek duruma geldi ise uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir. Takipçilerimden aldığım geri dönüşlerde meme ucu çatlaklarına 'gümüş göğüs koruma kapağı(Silverette)' iyi geldiğini söylemekteler.
Etiketler: emzirirken yara olmaması için, memede yara, emzirirken memede yara, memede yara çıkması, emziren anne memede yara
Alıntı
1 Ziyaretçi
Task