Kombi Tavsiye 2018

Kombi Tavsiye 2018 (En İyi Kombi Hangisi)

Bu makalemizde aklınıza takılan en iyi kombi hangisi, hangi kombiyi almalıyım, kombi tavsiye 2018, yoğuşmalı kombi önerisi, en az yakan kombi, en iyi ısıtan kombi hangisi gibi türden çok sayıda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yoğuşmalı Kombi Nedir, Neden Yoğuşmalı İsmi Verilir?

Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı haline dönüşmesi olayına yoğuşma denilmektedir. Yani yoğuşma olayı gerçekleşirken gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı verir. Yoğuşma olayının başladığı andan itibaren gaz ısı vererek ortamın sıcaklığını hissediler derecede arttırmaktadır. Yoğuşma sonucunda gaz halindeki maddenin yapısındaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve sıcaklığın bu sayade artmasını sağlar. Bu olaya gözle görülür doğada bulunan en güzel örnek, gün doğumu vaktinde gördüğümüz çiğ olayıdır.

Kombi Tavsiye 2018

Günümüzde Kullanılan Kaç Çeşit Kombi Vardır?

Çalışma sistemlerine göre kombiler bacalı kombi, hermetik kombi ve baca fanlı(yarı hermetik) olarak üçe ayrılmaktadır. Ateşleme sistemlerine göre de pilot alevli ve elektronik ateşleme olarak ikiye ayrılmaktadır. Son zamanlarda ise yoğuşmalı tür kombiler ayrı bir çeşit olarak kombi ürün grubunda yerini almıştır.

Yoğuşmalı Kombi Ne Demektir?

En iyi kombi hangisi 2018

Kombinizin yaktığı birim doğalgaz başına verdiği ısı miktarı kombinin verimliliği hakkında bilgi vermektedir. Bu yüzden en doğru seçimlerle güvenilir kombi kullanmak verimliliğin de iyi olmasını sağlayacaktır. İşte tam bu nokta da yoğuşmalı kombiler harcadıkları enerjinin bir kısmını tesisata tekrar geri verdikleri verimleri de %100 oranının üzerinde değerler ile en iyi kombi türlerindendir. Yoğuşmasız kombilerin verimleri hiçbir zaman %100 ‘ e ulaşmamakla birlikte yoğuşmalı kombilere oranla düşük verimlilik değerleri vardır. Yoğuşmalı kombiler ile yoğuşmasız kombiler arasında en az %20 verim farkı vardır. Yoğuşmalı kombiler A sınıfı kombilerdir. Diğer kombilere oranla %5-%25 oranında doğalgaz faturasında tasarruf sağlamakta ve daha az enerji tüketimi ile az yakmaktadır.  Ayrıca Avrupa’ da birçok ülkede düşük verim ve çevreci değerlerle konvansiyonel kombi yasaklanmıştır. Bizim ülkemizde de enerji piyasası düzenleme kurumunun kararına göre 2018 yılı mart ayından sonrasında Hermetik Kombiler (konvasiyonel kombi )  kullanılamayacak ve yoğuşmalı kombi kullanımı zorunlu olacaktır.

Yoğuşmalı Kombi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yoğuşmalı kombilerden gaz/hava ön karışımlı(premix) kombiler ısıtma ayarını kendisi yaparak tasarruf sağlayan, ideal yanma değerlerine sahiptir. Daha az atık gaz salınımı ile oldukça çevrecidir. Yoğuşmalı kombilerin bir de reküperatörlü (3 eşanjörlü) olanları vardır. Ancak 3 eşanjörlü kombiler premix olanların verimine ulaşamamaktadır. Özel iç yapıları ile oldukça da sessiz çalışan yoğuşmalı kombiler tüketiciye en az sarfiyat ile yüksek sıcak su kapasitesi de sunmaktadır. En az 50 metrekare olmak üzere her ev için kullanımı uygundur. Maksimum tasarruf sağlamaktadır.

en iyi kullanisli az yakan kombi hangisi
en iyi kombi hangisi

Yoğuşmalı Kombiler Nerelere Takılır?

Yoğuşmalı kombinizi taktırırken kombinin yoğuşma suyu akıtması için bulaşık makinesi su gideri veya balkon su giderine taktırmalısınız. Çünkü yoğuşmalı kombilerin altında klimanın suyuna benzer gibi bir sıvı akmaktadır. Bu sıvı gazın yoğuşması sonucu ortaya çıkan bir sıvıdır. Bu yüzden kombinin mutlaka kapalı bir gidere bağlanması gerekir. Yoğuşmalı kombilerin banyoda ve yatak odasında kullanılması kesinlikle yasak olup gider olmayan yerlere de bağlantısı yapılamamaktadır.

En az yakan kombi hangisi

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Eviniz 50-140 metrekare arasında ise 24 kw yani 20.000 kcall kombi, 140-200 metrekare arasında ise 28-30 kw 24.000-26.000 kcall kombi alabilirsiniz. 200 metrekareden yüksek evlerde 30 kw-26.000 kcall veya 35 kw-30.000 kcall kombi üzeri kullanılabilir.

Evinize En Uygun Kombiyi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Etkenler

Çok paralar vererek bir markaya bağlı kalmak doğru olmayan bir husustur. Oysa ki dikkat etmeniz gereken nokta kombi evinize tesisatın sadece üçte birini oluşturmaktadır. Bu noktada daha iyi anlamanız için vereceğimiz en güzel örnek vücudumuz ile ilgilidir. İnsanın damarları olmadan kalbi bir işe yaramazsa kombi de böyledir. Damar tıkanıklığı olan ya da organları arızalı olan bir insanın kalbi sağlam olursa olsun vücudunun belli bir süre sonra çalışmayacağı bellidir. Bundan dolayı kombi seçimi yaparken de kombi markasından önce doğru sistem seçimi yapmak da önemlidir.

Sistem konusunda size tavsiyemiz öncelikle radyatörlerinizde debi kontrol vanaları kullanmanız yönündedir. Bu doğru ayarlama sayesinde kombi sisteminden uzak peteklerin ısınmaması ya da yakın peteklerin çok ısınması gibi düzensizliklerin önüne geçersiniz. Böylece yakıt sarfiyatının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca radyatörlerde termostatik vana kullanarak da yeterli sıcaklığa gelmiş odalardaki petekleri kapatarak kombi ısıtması gereken su miktarını düşürerek de yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Tesisatınıza uygun olarak seçeceğiniz oda termostatları ile de gereksiz yakıt harcamaların önüne geçersiniz. Kombi sistemi için oda termostatlarının çok faydası vardır. Kısaca faydalarından bahsedecek olursak;

  • Kombi yakıt tasarrufu tamamen sizin elinizde olacaktır. İstediğiniz gibi programlama yaparak yakıtınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bunu yaparken her bir artışta kombinizin %8 fazla yakacağını düşünerek faturanızı ona göre kontrol edebilirsiniz.
  • Kendinize özel yapacağınız programla ile gündüz sıcaklık seviyesini yükseltebilir, gece uyurken de bir iki derece düşürebilirsiniz.
  • Radyatörlerde maksimum verim almak için radyötere yüksek sıcaklıkta su sokmanız gerekmektedir.
  • Kombilerin açıp kapama esnasında daha fazla yaktığını unutmamalısınız. Otomobiller dur kalk nasıl yakıt harcarsa kombilerde ateşleme devresinde aynı işlemi yapmaktadır.
  • Dikkat etmeniz gereken en son kriter ise tecrübeli ustadır. İyi bir usta en uzcuz malzemeyi bile kusursuz montajı ile verimli yaparken, tecrübesiz usta kaliteli malzemeyi yanlış montaj ile bazı sorunlara sebebiyet verebilir. Bu durum oldukça sık karşılaşılan bir olaydır. Kombinin sesli çalışması, yakıtı fazla harcaması, faturanın yüksek gelmesi ve mekanın ısınmaması en çok karşılaşılan usta hatalarındandır. Ayrıca alacağınız kombinin servis ağının da geniş olmasına özen göstermelisiniz.

En Çok Tercih Edilen Kombi Marka ve Modelleri

Evinize uygun ve yeterli bir kombi seçmeli, enerji verimliliği yüksek ürün ile yakıt giderinizi en aza indirmelisiniz. Servis ağının yakınınızda olmasına, olası arıza durumunda hızlı ve etkin sonuçlar almak için dikkat etmelisiniz. Uzun vade kullanımda daha verimli olan yoğuşmalı kombi modeli seçmelisiniz. En çok satılan kombiler şu şekildedir;

Kombi Tavsiyeleri

Baymak ECO 24 FI 24 Kw 20640 Kcal/h Hermetik Konvansiyonel Kombi

Kombi Tavsiye 2018

Çift eşanjör yapılı, sıcak su temini sağlayan, dijital LCD göstergesi, arıza teşhis sistemi, düşük enerjili pompası ile yüksek elektrik enerjisi tasarrufu sağlamaktadır. İki NTC sensör ile sıcaklık kontrolü, donmaya karşı tam koruma, anti blokaj sistemi, türbinli debimetresi ile kesintisiz sıcak su hizmeti sunmaktadır. %93 maksimum verim sağlamakta ve  elektronik ateşleme ile çalışmaktadır. Daha çok 100 metrekare ve aşağısı mekanlar için tavsiye edilmektedir. Fiyat ve performans açısından kullanıcıların beğendiği tavsiye niteliğinde olan bir cihazdır. (Fiyatı:1.300 TL civarında)

Buderus U022 Logamax 22 KW Hermatik Kombi

Buderus kombi

Az yer kaplayan şık görünümü, modülasyon fanı ve 22 kW çıkış kapasiteli, hermetik baca tipli konvansiyonel ısıtma teknikli cihazdır. Fiyat ve performans olarak ekonomiktir. Küçük dolapların içine bile sığabilecek yapıdadır.

Düşük voltajda bile sorunsuz çalışma, on/off modülasyonlu kumandalar ile kullanma imkanı, oda termostatı ile oda sıcaklığını istediğiniz şekilde ayarlayarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Tam emniyet, arıza göstergesi bulunan 3 kademeli sirkülasyon ile ısınma sağlayan cihazdır. (Fiyatı:1.800 TL civarında)

Daikin Tam Yoğuşmalı Kombi

Japon tasarımlı bu ürün özel ısı eşanjörü ile daikin teknolojisi kullanılarak dizayn edilmiştir. %109’ a kadar verimlilik sağlayan, düşük Co ve NOx emisyonlu, yüksek kw/kg indeksine sahip, çok düşük fan seviyeleri ile düşük ses seviyesi sağlar. Entegre hava pürjörüne sahip olması ile güvenilirdir. Sensör bağlantıları eşanjör üzerinde olduğundan dolayı sıcaklığı daha hızlı ve net olarak algılar. Dünyaca kabul gören test merkezi tarafından KIWA onaylıdır.

A enerji sınıflı çevre dostu bir üründür. Pompayı zorlamayan basıncı ile arıza gösterge paneli ile gerçek tasarruf sağlayan bir üründür. Fiyatına göre muhteşem performans ve kaliteli malzemelerden üretilmiş uzun yıllar sorunsuz kullanacağınız bir yoğuşmalı kombidir. Premix teknolojisi ile yüksek verimlilik sağlayan, üstün yoğuşma teknolojisi ile çevreye zarar vermeyen, istediğiniz zaman brülör gücünü ayarlayarak Dur/Kalk çalışmasını engelleyerek ateşleme esnasında tasarruf sağlayabilirsiniz. 27 kg ağırlığında, 0,06 metreküp yer kaplayan tasarımı, 39-49 dBa ses basıncı olan kendi küçük marifeti büyük olan cihazlardandır. En iyi kombi tavsiyelerindendir. (Fiyatı: 3.500 TL civarında)

Puan: 5,00/5

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Loading...

Benzer Diğer Yazılarımız

Yazar Hakkında: uzmantavsiyesi

1 Comment

  1. 2015 yılından beri doğalgaz tesisatı döşüyorum müşterilerin neredeyse hepsi Maktek kombilerinden çok memnun , çok tercih edilen çoğu markadan çok şikayet alıyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kombi Tavsiye 2018 Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Kombi Tavsiye 2018 başlıklı makalemize vereceğiniz yorumlarda aşağılayıcı, hakaret, devlet büyüklerine ve dini temsilcilere hakaret vs. izin verilmemektedir.

2- Kombi Tavsiye 2018 bağlantısına atacağınız yorumlarda argo(küfür) kelimelere izin verilmemektedir.

3- Kombi Tavsiye 2018 başlıklı makalemize yazacağınız yorumlar saygı içerisinde olmalıdır.

Aksi durumda yazacağınız yorumlar site yönetimi tarafından onaylanmayacaktır.