Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur?

Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur?
16 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 163 kez okundu.

Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur?

Günümüzde kadınların iş hayatında oldukça aktif olarak yer almasıyla çocukların keyifli vakitler geçireceği kreşlere ihtiyaç da o oranda artmaktadır. Okul öncesi eğitim ve daha da küçük yaştaki çocuklar için her daim kreşlere ihtiyaç vardır. Son zamanlarda kreş açmak yeni ve trend iş fikirleri olarak birçok kişiye yol göstermektedir. Kreşler özel eğitim kurumları veya kişiler aracılığıyla açılabilmektedir. Her alanda yeni iş uygulama esnasında bazı şartlar olduğu gibi kreş açmak içinde bir takım koşulları yerine getirmek gerekir. Eğitim sektöründe en çok para kazandıran bir iştir. Ancak her hareketi örnek alan çocuklarımızın karakterlerinin gelişimi açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir girişimdir. Çünkü çocuklarımıza okulu, araştırmayı ve öğrenmeyi sevdirmenin ilk adımları burada mümkün olmaktadır. Bu makalemizde kreş açmak, kreş açmak için devlet desteği, kreş açmak için gerekenler, kreş açmak için ne mezunu olmak gerekir, kreş açmak için gerekli şartlar 2018 gibi konulara değinerek kazançlı bir iş kurmanız için sizlere yardımcı olacağız.

Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur?

Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Kreş açmak için MEB den onay alınmalıdır.
 • En az 450 metrekare, etrafı çevrili bir alana ihtiyaç vardır. Bu alan ister kendi adınıza ait ister kiralanmış bir alan olabilir. Kreşin iç dizaynını çocukların ihtiyacı dâhilinde uyku odası, tuvalet, sınıf, yemekhane gibi alanlar olarak tasarlamalısınız. 20 çocuğa 1 tuvalet bulunması gerekir. Ayrıca 40 metrekarelik sınıfta en çok 18 çocuk yer almalıdır.
 • Kreş için her bir çocuğa en az 1,5 metrekare bir alan olacak şekilde bahçeye sahip olması gerekmektedir. Bu bahçede çocukların keyifli vakitler geçireceği salıncak, kaykay gibi oyun yapılarının bulunması gerekir.
 • Kreş binası müstakil yada apartman olabilir. Eğer çok katlı apartmanın alt katına açmayı düşünüyorsanız apartman sakinlerinden yazılı izin alarak açmalısınız.
 • 3 kattan fazla binayı kreş kullanımına açacaksanız asansör şartı aranmaktadır.
 • Kreş açılmak için en önemli şartlardan birisi etrafında alkollü mekânların, meyhane, kahvehane, bar gibi yerlerin bulunmaması ve tehlike oluşturabilecek herhangi bir maddenin satışının yapılmaması koşuludur.
 • Açacağınız kreşin binası deprem ve yangın yönetmenliğine uygun olmalıdır.

Kimler Kreş Açabilir ve Kreş Açmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, en az ilkokul mezunu olan ve kanunda belirtilmiş olan suçlardan mahkum edilmemiş herkes kreş açabilir. Kreş açmak için en az ilkokul mezunu olmak yeterlidir.

Kreş Açmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Kreşte Çalışması Gereken Zorunlu Personeller Kimlerden Oluşur?

 • Bir müdür
 • Bir müdür yardımcısı
 • Kreşin ihtiyacına göre okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi, anaokulu öğretmenliği bölümünden mezun olmuş eğiticilerin olması,
 • Temizlik elemanı, aşçı, branş elemanı çalıştırılması gerekir.

Kreşde çalıştırdığınız tüm personelleri Milli Eğitim Bakanlığı’ na bildirmeyi unutmayın. İşkur’ un işbaşı eğitim programı aracılığıyla da eleman çalıştırabilirsiniz.

Kreş Açmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Kreş Açmak İçin İşletmenin Maliyeti ve Sermayesi Nedir?

Kreş açmak için tüm şartları yerine getirmeniz durumunda 200-300 bin TL arasında sermaye ile kreş açabilirsiniz. Kreş açma maliyeti için elinizde yeterli sermayeniz yoksa kreş açmak için devlet desteği kredi ve hibe fonlarından yararlanabilirsiniz.  KOSGEB kreş açmak isteyen bayanlara erkeklere oranla daha fazla öncelik vermekte ve kolaylık sağlamaktadır. Bu konuda şunu  belirtelim ki kreş açmak için hibe kuruluşu yerine teşvik verilmektedir. Hibe kuruluşları kreş açma fikrini desteklememektir.  Faydalanabileceğiniz destek kuruluşları;

-Ekonomi Bakanlığı-Yatırım Teşvik Sistemi

-Kredi Garanti Fonu-KGF Kefaleti ile Alınan Banka İşletme Kredileri

Kreş açmak için kredi veren bankalar da vardır. Kreş kirası, tadilat, kreş ekipmanları gibi ihtiyaçlarınıza göre Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ‘ ndan yatırım teşvik belgesi alarak düşük faiz oranı ile kredi çekebilirsiniz.

-Binanız size ait, tadilat ihtiyaçlarınız yok sadece kreş için araç, gereç ve oyuncak alacaksınız 100-200 bin TL

– Sadece kreş ekipmanları alacak ve binada tadilat yapacaksanız 200-300 bin TL

-Kreş binası kiralık ama tadilata ihtiyacınız yok, bunun yanında tek ihtiyacınız olan şey kreş ekipmanları ise 300-500 bin TL

-Kreş binasını kiralayacak, içerisine tadilat yaptıracak ve kreş ekipmanları ile ortamı çocuklar için kullanışlı hale getirecekseniz 400-600 bin TL sermayeye ihtiyacınız vardır. Bunlar bizim tahmini olarak ortalama 50 kişilik kreş açmak için yaklaşık hesaplamalarımızdır.

Puan: 5,00/5

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Loading...


Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur? Adlı makalemiz hoşunuza gitti ise altta bulunan diğer ilginizi çekebilecek en iyi tavsiye önerilerimize de bakabilirsiniz.

Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur? Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Makalemize vereceğiniz yorumlarda aşağılayıcı, hakaret, devlet büyüklerine ve dini temsilcilere hakaret vs. izin verilmemektedir.

2- Kreş Açmak ve İşletmenin Maliyeti Ne Olur? bağlantısına atacağınız yorumlarda argo(küfür) kelimelere izin verilmemektedir.

3- Makalemize yazacağınız yorumlar saygı içerisinde olmalıdır.

Aksi durumda yazacağınız yorumlar site yönetimi tarafından onaylanmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git