Pişik Kremi Tavsiyeleri

Pişik Kremi Tavsiyeleri

Pişik genelde 9-12 aylık bebeklerde çok görülür.Pişik tıpta amonyak dermatiti olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı üzere pişik amonyak sebebiyle derinin tahriş olması,s u toplaması, ağrı ve sızı hissedilmesi anlamına gelmektedir. Aslında idrar da amonyak yoktur, üre vardır. Bebeklerin altı uzun süre ıslak kalırsa bu üre nem ve sıcaklığın etkisiyle amonyağa dönüşür. Pişiğe mantarlar da sebep olmaktadır. Candida albicans mantarı pişiğe sebep olan mantardır. Bu mantar gaita ve idrarı çok sever. Bebeklerin bezi uzun süre değiştirilmezse hemen ürerler ve pişiğe neden olurlar. Pişik olan bölgede ağrı, sızı, yanma, batma ve kaşıntı olur. Bebekler bu durumdan huzursuz olur ve bunu da genellikle ağlayarak belli ederler. Bebeğiniz biraz büyükse kaşınmaya başlar zaten anlarsınız.

Şu an piyasada birçok pişik kremi mevcuttur. Pişik kreminin faydalı olup olmamasında hiç şüphesiz bebeğin cilt yapısı ve genetiğinin de önemi vardır. Bu nedenle en iyi pişik kremi kişiye göre değişir.

Yetişkinlerde Pişiğin Sebepleri

Ayrıca pişik yalnızca bebeklerde olmaz. Yetişkinlerde de olabilir. Özellikle sıcak yerlerde yaşayan insanlarda sıcaklık ve sürtünmenin etkisiyle bacak arasında, koltuk altında, genital bölgede pişikler görülebilir. Bu pişiklerde kilo, genetik faktörler, cilt yapısı ve giyilen iç çamaşırın da etkisi vardır. Pamuklu iç çamaşırları pişiğe engel olur. Naylon ve dantelli olanlar çoğunlukla pişik yapmaktadır. Pişikler akut ve ya kronik olabilirler. Akut olanlar tedavi ile hemen geçerken kronik olanlar 1-2 ay içerisinde ancak geçmektedir.

Pişik Kremleri Kaç Çeşittir ve Ne İşe Yaramaktadır?

Pişik kremlerini esasında 3 gruba ayırabiliriz. Bunları pişik oluşumunu önleyen kremler, cilde ferahlık veren kremler ve pişik mantarını tedavi eden kremler diye adlandırabiliriz. Şimdi bunları kısaca açıklayıp hangi kremlerin iyi geldiğini anlatacağız.

1.Pişik Önleyici Kremler: Daha pişik olmadan önce kullanılan pişiğin oluşmasına engel olan kremlerdir. Arko, popolin, mustela, sebamed, desitin gibi kremler pişiğe engel olan ve pişik öncesi etkili kremlerdir.

2.Pişiğin Neden Olduğu Kızarıklığı Tedavi Eden Kremler: Pişik bölgesindeki kızarıklık hassasiyetini tedavi eder. Kortizon içerir. Eumovate, beklazon, prednol gibi kremler dokuların tepkisini azaltıp cilde ferahlık verir.

3.Pişik Oluştuktan Sonra Tedavi Eden Kremler: Pişikte görülen mantarı tedavi eder, pişik oluşumunu engellemez. Çünkü artık pişik oluşmuştur. Travazol, canesten gibi kremlerdir.

Hem pişiği engelleyen hem de pişik olduktan sonra tedavi eden kremler vardır. Örneğin pruzon içeriğindeki çinko sülfat ve kalamin ile pişik oluşumunu engellerken, yine içeriğindeki çamağacı yağı ve meyan kökü ile oluşan mantarı tedavi eder. Bazı doktorlar mantar ve yanık kremini karıştırıp sürmeyi önermektedir. Pişik çoksa kesinlikle deneyin bir iki kullanımda kesin çözüm oluyor. Mantazol mantar kremi ile silverdin yanık kremini karıştırıp kullanın çok faydasını göreceksiniz.

Bitkisel İçerikli Pişik Kremleri

Bunun yanında bazı firmaların ürettiği bitkisel içerikli kremler de vardır. Papatya içeren bubche pişik kremi tamamen bitkiseldir. Farmasinin bebeklere özel bitkisel pişik kremi de vardır. Size düşen en önemli görev ve dikkat etmeniz gereken husus bebeğinizdeki pişik oluşumunu engellemek için sık sık bezini değiştirmeniz, altını silmek için alkollü ıslak mendiller kullanmamanız. Çünkü alkol içerikli ürünler pişik yapar. Sabunlu ılık su ile poposunu yıkayabilirsiniz. Pişik olan yere zeytinyağı veya kantaron yağı sürmek de çok faydalı olacaktır. Bebek pudrası geçiçi olarak bebeği rahatlatsa da derideki gözenekleri kapattığı için pişiği tedavi edemez. Pişik için en etkili ve hızlı sonuçlar alarak tedavi edebileceğiniz pişik kremlerini sizler için araştırdık ve aşağıya listeledik. Bebekler gibi yetişkinlerin de kullanımına uygun olan kremlerden rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Pişik Kremi Tavsiyeleri

1.BEPANTOL

Pişik Kremi Tavsiyeleri

2.MUSTELA

Pişik Kremi Tavsiyeleri

3.SEBAMED

4.DESİTİN

Pişik Kremi Tavsiyeleri

5.HAMETAN

Pişik Kremi Tavsiyeleri

6.NİVEA PİŞİK KREMİ

7.TROSYD

8.SUDOCREM

9.PENATEN

Pişik Kremi Tavsiyeleri

10.UNİBABY

11.A+D GOLD STANDART OF PROTECTİON ZİNC OXİDE CREAM WİTH ALOE (Yurtiçinde pek bulunmuyor, yurtdışından sipariş veriliyor.)

Pişik Kremi Tavsiyeleri

Bebeğinizde ya da kendinizde oluşan çok ciddi boyutlara ulaşmamış pişikleri bu kremlerle tedavi edebilirsiniz. Ancak pişikler ileri boyutlara ulaşmış ve gittikçe yayılıyor ise mutlaka hekime danışmalı, ileride daha ciddi cilt sorunlarına sebebiyet vermemek adına doktor tavsiyelerini göz önünde bulundurmalısınız.

İlgili Diğer En İyi Tavsiyeler
En İyi Tavsiyemizin Yorum Sayısı:4
 1. Ahu diyor ki

  Elinize sağlık çok güzel yazmisiniz…ben bepanthol ve farmasinin pisik kremlerini kullandim çok faydasını gördüm hem olusumu hemde kızarıkligi gideriyor tavsiye ederim…yeni anne adaylarina

 2. Elif diyor ki

  Bebantol en iyisi bencede

 3. Sudem diyor ki

  Her bebeğin cildi farklı galiba hametan hemen geçiriyor pisigi.sudokrem aldık ama hiç korumadi.anneler bebekleri için en iyisini bulur

 4. Merve diyor ki

  Hassas cildi olan bebeklere daha farklı alternatifler kullanılabilir ama ben doğduğundan beri bepanthol kullandım ve cok memnun kaldım tavsiye ederim

Sizin Tavsiyeniz Nedir?

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. uzmantavsiyesi.net'i kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz. TAMAM Daha fazla oku ..