Ütü Tavsiyesi 2018

En iyi ütü önerisi

Ütü tavsiyesi belki de ev işleri arasında en zor ve uğraştırıcı olanıdır. En ufak yanlış ütülemede, tüm gün üzerinizde olan kıyafet normal haline göre çok daha biçimsiz durabilir.  Elimizde, terleyerek saatlerimizi geçirdiğimiz ütü seçimi hakkında ne biliyoruz? Bu işi yaparken yaşaadığımız zorlukları en aza indirecek ve hatta kıyafet ütüleme işini zevkli hale çevirecek olan ütüyü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir ve en tutulan – memnun kalınan ütü markaları – modelleri nelerdir gelin birlikte Ütü modelleri önerilerimize bir göz atalım.

Aynı zamanda aldığımız ütünün verimini ilk günkü gibi korumak ve uzun yıllar kullanabilmek de önemlidir. Ütümüzü ilk günkü verimli tutabilmek için tabi ki ütümüzün sadece özellikleri değil ona nasıl baktığımız da önemli. Yazımızın sonunda ütü bakımı hakkında da bildiklerimizi size sunacağız.

Ütü seçimi nasıl yapılır, ütü seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Ütü seçerken ilk olarak düşünmeniz gereken şey, ütünün sizin için önemidir. Evet, yanlış duymadınız. Ütünün hayatınızdaki yerine göre buhar kazanlı ütü seçip seçmemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Örneğin, bir bankacı olduğunuzu düşünelim. Ütülerinizin her gün muntazam bir biçimde yapılması gerekir çünkü sizin için gerçekten çok önemlidir. Giyiminizin önemli olduğu işlerde, takım elbiselerin hayatınızın bir parçası olduğu işlerde, her gün ütü yapmanızı gerektirecek bir yaşam stilinde ütü tavsiyelerine bakarken kesinlikle buhar kazanlı ütü tercih etmelisiniz. Bu yüzden ütü seçerken ailenizdeki kişi sayısına göre değil, ütüyü kullanım sıklığınız ve giyiminize, yaşamınıza göre seçim yapın. Eğer ütü yapma sıklığınız çok değilse ve yaşam stilinizde ütünün yeri çok yoksa gereksiz yere buhar kazanlı pahalı ütü almak zorunda değilsiniz.

Buhar Kazanlı Ütü mü Almalıyım

Şöyle de düşünebiliriz, eğer sıklıkla bol miktarda ütülenecek çamaşırınız oluyorsa, güçlü ve hızlı olan buhar kazanlı ütüleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır ama daha az sıklıkla ve her ütüde daha az ütülenecek kıyafet oluyorsa o zaman da fazladan para vermeden normal buharlı ütü alabilirsiniz. Ütü tavsiyesi yapsak da yine de kararı siz verebilirsiniz, pahalı bir ütü alacak durumda iseniz her şekilde buhar kazanlı ütünün size bir zararı olmayacaktır.

Bu konuda buhar kazanlı ütü deyince karşımıza çıkacak 2 ana avantaj var. Buhar haznesi kendi üzerinde olmadığı için ağırlık konusunda sıkıntı yaşamazsınız ve saatler süren ütülerinizde kollarınız ağrımaz. Bu hafif tabanlı ütülerin aynı zamanda su haznesinin olmayışından ötürü damlama sorunu da olmuyor ki bunu da ciddi bir avantaj olarak düşünebiliriz. Yine de buhar kazansız bir ürün alacaksanız ve o şekilde ütü tavsiyesine bakıyorsanız kesinlikle anti-drop özellikli ütü aramalısınız.

Buhar Kazanlı Ütü Alırken Dikkat!

Buhar kazanlı ütü almaya karar verdiyseniz eğer buhar kazanlı ütü alırken karşınıza çıkacak bazı kriterler olacaktır. Bunları şu şekilde anlatabiliriz: Ütünün gücünü belirten basınç bilgisi ( bar ibaresi ile ölçülür), ütünün her bir püskürtmede çamaşıra uyguladığı sabit buhar gücü ( gr/dk ibaresi ile ölçülür), ütünün her ekstra püskürtmede çamaşıra uyguladığı şok kırışıklık açıcı buhar miktarı ( gr/dk ibaresi ile ölçülür) .

Eğer hayır ben kazanlı değil sadece buharlı ütü alacağım derseniz de yine karşımıza bakmanız gereken 3 benzer kriter çıkıyor. Bunlar da şu şekilde: ütünüzün motorunun gücünü belirten watt bilgisi, ürünün bir püskürtmede çamaşıra uyguladığı sabit buharın gücü ( gr/dk ibaresiyle ölçülür),  ), ütünün her ekstra püskürtmede çamaşıra uyguladığı şok kırışıklık açıcı buhar miktarı ( gr/dk ibaresiyle ölçülür). Tüm bunlardan sonra eğer ütü tavsiyesi içinde veya ütüyü alacağınız yerde varsa iyonik derin buhar teknolojili ütüleri tercih edin. Bu özellik buharın tek seferde 3 kat derine kadar işlemesini sağlayacaktır. Bu yoğun buhar gücü sayesinde kıyafetinizde tek bir kırışıklık bile kalmaz.

Buhar kazansız ütülerde karşılaşabilinen sorunların biride tabandaki kireç birikimidir. Bu sorunla markalar anti – calc özelliğini kullanarak baş ediyorlar. Siz de bu özellikte bir ütü alırsanız kendi kendini temizleme özelliği ile kireç sorunu yaşamazsınız. Bu özellik olsa bile eğer sularınız çok kireçliyse ütünüzü korumak adına saf su kullanmaya özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Saf su bulamadığınızda ise kireç oranı musluk suyuna göre düşük olan şişelenmiş içme sularını deneyebilirsiniz.

Ütü Tabanı Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde kalitesiz tabanı olan ütü neredeyse kalmadı diyebiliriz. Ama en iyisi nedir diye düşünecek olursak bu sorumuza cevap kesinlikle çok katmanlı seramik tabanlı ütüler olur. Bu ütüler kıyafetin üzerinde kayma hareketi ve kıyafeti gererek kırışıklığını açma arasında mükemmel bir denge kurarlar.  Kıyafetinize hiçbir şekilde yapışmaz ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı olurlar.

Bir diğer taban sistemi olan tek katmanlı seramik tabanlı ütüler ise çok katmanlı seramik tabanlı ütülere göre bir tık aşağıda diyebiliriz. Kumaş üzerinde kayganlıkları iyi olan bu tür ütüler, germe konusunda çift katmana göre daha başarısız olsalar da çizilmeye karşı çift katmanlılar kadar dayanıklılar ve çift katmanlı seramik tabanlı ütüler gibi tek katmanlı seramik tabanlı ütüler de çamaşırlarınıza hiçbir şekilde yapışmayacaklardır.

Ütü tavsiyesine bakarken karşınıza çıkacak bir başka bir taban sistemi olarak karşımıza Teflon (ceralon) tabanlar çıkıyor. Çamaşır üzerinde kayma özellikleri seramiklere yakın olsa da ne yazık ki çizilme konusunda herhangi bir garantileri bulunmuyor. Teflon (ceralon) tabanlı ütüler de yine çamaşırınıza yapışmayacaktır. Yani tek katmanlı seramik tabanlı ütüye göre tek dezavantajı çizilebilir yapıda olması diyebiliriz.

Ütü tavsiyelerinde ve ütü seçimi yaparken karşınıza çıkacak en özelliksiz taban tipi ise çelik tabanlı ütülerdir.  Bu tip çelik tabanlı ütüler de kumaş üzerinde kaygandır fakat yapışmayacağının ve çizilmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Günlük ve sık olmayan kullanımda kullanılabilirken diğer taban sistemleri kadar kullanışlı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ütü seçimi yaparken unutmamanız gereken bir diğer kriter ise kesinlikle otomatik kapanma özelliği olup olmadığıdır.  Ailenizin ve sizin güvenliğiniz için herhangi bir ütü kaynaklı yangından sizi koruyacak olan otomatik kapanma özellikli ütü tavsiyelerine bakmanız önerimizdir.

 Ütüyü kullandıktan sonra bakımında nelere dikkat etmeliyim?

Ütünüzü kullandığınız süre içinde ilk günkü gibi tutmak kesinlikle isteyeceğiniz bir şeydir. Peki, bunu sağlayabilmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Gelin ütü tavsiyelerimizden sonra ütü bakımı hakkındaki tavsiyelerimize bakalım.

İlk olarak bir ütünün uzun yıllar boyunca taban kayganlığını koruması çok önemlidir. Ütünüzü kullandıkça sizin farkında olmayacağınız kadar küçük kumaş parçaları ütünüzün dibinde kalarak kayganlığı etkileyecektir. Bu kayganlık bozulması sadece ütüyü daha zor hale getirmeyecek çamaşırlarınıza da zarar verecektir.

Bunun önüne geçmek için işte şunları yapmalısınız:

 • Ütünüzün kullandığınız her seferden sonra su tankını boşaltmayı ihmal etmeyin. Kireç oluşumunu engellemede yapılabilecek en önemli adımlardan biri kesinlikle budur. Ütünüzün su tankını boşalttıktan sonra düz bir yüzeyde dik konumda saklamaya da özen gösterin.
 • Ütünüzde daha önce de bahsettiğimiz kendi kendini temizleme özelliği var ise 2 haftada ütünüze bu işlemi yaptırın. Ütünüzü uzun yıllar tam verimle kullanmanız için kesinlikle önemli bir adım olacaktır. Ütünüzün öncelikle fişini çektikten sonra kireç kartuşunu limonlu ya da sirkeli suda bekletin. Kireç kartuşu sirkeli limonlu suda beklerken kendi kendini temizleme modunu çalıştırarak otomatik temizleme özelliğini çalıştırın.
 • Buhar jeneratörlü ütüler ve buhar kazanlı ütüler normalden daha çok su kullandıkları için kireç bu ütülerde çok daha önemli bir meseledir. Bu tür ütüleri seçerken kireç önleme özelliklerinin olduğuna dikkat edin ve saf su ( ya da musluk suyuna göre daha yumuşak olan içme suları ) kullanmaya özen gösterin. Eğer o özellik yoksa da her hafta ütü kazanınızı soğuduktan sonra güzelce çalkalayıp temizlemeniz iyi olacaktır.

Şimdi gelelim 2018 yılındaki ütü tavsiyelerimize:

en iyi ütü
en iyi ütü

Philips PerfectCare Aqua Silence Buhar Kazanlı Ütü

600 TL civarı fiyatıyla gözleri korkutsa da ütü yaparken harcadığınız gücü ve zamanı yarı yarıya indirmesiyle kesinlikle aldığınıza pişman etmeyecek bir ürün. Ütünün mükemmelliği için olabilecek her özelliği harika tasarımıyla bir araya getiren buhar kazanlı ütü, diğer kazanlı ütülere göre oldukça zarif. Gücünü de düşündüğünüzde kesinlikle tereddüt etmeden alınabilir.

Sıcaklık ayarı yapmanıza gerek olmadan kot veya ipek her şeyi yanma sorunu yaşamadan ütüleyebilir, sessiz buhar teknolojisi sayesinde en güçlü buharları sessiz olarak elde edebilirsiniz.

Kayma bakımından Philips’in en iyi cihazı ve belki de tüm ütüler arasında en iyi kayma ve ütüleme sağlayan cihaz. ECO moduna sahip olmasıyla da enerji tasarrufunu mükemmel ütülenmiş çamaşırlarla birleştiriyor. 

Delonghi VVX1420 3D 4 Bar Buhar Kazanlı Ütü

Ütü Tavsiyesi
Ütü Tavsiyesi 2018

Kendini her alanda kanıtlamış Delonghi markasının bu modelinde de daha ekonomik bir tercihle mükemmel ütülenmiş çamaşırlara ulaşabilirsiniz. Buhar kazanlı olmasına rağmen kaba olmayan yapısı da bir avantaj olarak düşünülebilir. Tüm ütü modelleri beğenilen Delonghi ütülerle hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu ütü tavsiyesi de sizi pişman etmeyecek türden.

Delonghi FXG24T Buharlı Ütü

Ütü Tavsiyesi 2018
Delonghi Ütü Tavsiyesi

Yine karşımızda Delonghi markalı bir ütü var. Bir çok beyaz eşya ve cihazıyla ünlü olan firma, kendini her şeyde olduğu gibi ütü sektöründe de çoktan kanıtlamış durumda. Buhar kazanlı ütülere göre daha ekonomik bir seçim olacak bu ütü tavsiyesi, buhar kazanlı kadar olmasa da gayet iyi ütülenmiş çamaşırlarınız olacaktır. Buhar gücü kazana göre düşük olsa da patentli özel kaygan tabanıyla ütü kolaylığından bir şey kaybetmiyor.

VESTEL V-Press 4000

Ütü Tavsiyesi 2017
Vestel V-Press Ütü Tavsiyesi

Tasarımıyla dikkat çeken ürün, gücüyle de günlük ütünüzü sorunsuz hale getirecek. Dijital göstergesi ve nano ceramic taban özelliğiyle ütünüz çile değil, keyfe dönüşecek. Vestel son zamanlarda güzel ataklar yaparak ütü tavsiyeleri listemize girmeyi başarıyor ve aynı zamanda benzer tasarıma sahip olan Vestel V-Press 2000 modeli de aynı segmentte olan buhar kazanlı bir ütü tavsiyesi olarak karşımıza çıkabilir, o ürüne de bakmanızı tavsiye ederiz.

Puan: 4,00/5

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan

Loading...

Benzer Diğer Yazılarımız

Yazar Hakkında: uzmantavsiyesi

11 Comments

 1. vestel V-Press 2000 modeli gerçekten güzel, kaliteli. Ütü tavsiyesi ararken bulup aldım. Memnun kaldım. Buhar kazanlı ütü tavsiyesi arayan herkes düşünmeli.

 2. Tefal Ultimate Kireç Avcısı modelini kullanıyorum. Uzun araştırmalarım sonucu kireçlenmesse ütünün performansının düşmeyeceğini düşündüm. O kadar memnunum ki anlatamam. Gerçekten Tefal bu konuda zirve 🙂

 3. Ultimate Kireç Avcısı gerçekten çok iyi bir ürün diyebilirim. Çok hızlı ısınıyor ve buhar gücü inanılmaz diyebilirim. Fiyat/performans olarak alınabilecek en iyi ürün

 4. kirec avcisini ben de kullaniyorum, gercekten cok memnunum. buhar gucu cok guclu bu sayede utu yapmasi cok kolay

 5. merhaba bende ütü almak istiyorum ama kararsızım.tefal kireç avcısı ütünüzün kodu nedir? ve tabanı kaygan mı?

  1. Tefal Ultimate Anti-Calc Kireç Avcısı 9650 Buharlı Ütü 2600W FV9650, tabanı kaygan, dikey ütüleme ve otomatik kendini kapatma özelliğine sahip.

 6. merhaba ;
  kazanlı ütü almayı düşünenlere kesinlikle tavsiye etmeyeceğim ütü markası phılıps gc9500 gc9200 dür . 750 tl para verip aldığım ütü garantisi dolmaya yakın su akıtmaya başladı nedense teknik sorunla karşılaştığınızda muhattap bulamıyorsunuz .almayı düşünüyorsanız kesinlikle vazgeçin yaşatılan mağduriyete ve paranıza üzülüyorsunuz .

 7. Bende delongi var kesinlikle tavsiye etmiyorum sürekli buhar basma düğmesi bozuluyor yaptırmaktan bıktım kardeşimle almıştık o garanti süresi içinde iade etti ben şu an yeni ütü bakıyorum.

 8. philps kazanli utu tavsitye etmem kazansiz utuden hic bir fark goremedim sessiz degil.her bastginda ayni buhar gucunu vermiyor kisacasi bir hafta bile kullanmadan iade ettim sukur aynenparami geri alabildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ütü Tavsiyesi 2018 Yayınımızın Yorum Kuralları:

1- Ütü Tavsiyesi 2018 başlıklı makalemize vereceğiniz yorumlarda aşağılayıcı, hakaret, devlet büyüklerine ve dini temsilcilere hakaret vs. izin verilmemektedir.

2- Ütü Tavsiyesi 2018 bağlantısına atacağınız yorumlarda argo(küfür) kelimelere izin verilmemektedir.

3- Ütü Tavsiyesi 2018 başlıklı makalemize yazacağınız yorumlar saygı içerisinde olmalıdır.

Aksi durumda yazacağınız yorumlar site yönetimi tarafından onaylanmayacaktır.